İstanbul 24°
parçalı az bulutlu
21 Nisan 2020 Salı 21:45
Fakir ailelere kömür yardımı 2020 başvurusu nereye, nasıl yapılır?
Takip Et:

Sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti Devleti, maddi durumu iyi olmayan ve kışın ısınma ihtiyaçlarını karşılayamayan muhtaç ailelere kömür yardımında bulunmaktadır. 2020 yılıyla birlikte bu konu hakkında Resmi Gazete’de yeni düzenlemeler yapıldı. Bizler de bu konuyu sizler için araştırdık. Bu haberimizde kömür yardımı sorgulama işlemi, kömür yardımı sigortalılar için başvuru şartları, kömür yardımı ne zaman verilecek, kömür yardımı için gerekli şartlar nelerdir, hangi illerde ne kadar kömür yardımı yapılacak sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar başlığı altında Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 2020 yılında da ısınma giderlerini karşılayamayan muhtaç ailelere kömür yardımı yapılmaya devam edilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın tamamı şu şekildedir:

Miktar ve Sevkiyat

MADDE 1- (1) 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her il ve ilçede kurulu bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca (vakıf) aynı Kanunda yer alan muhtaçlık kriterine uygun olarak yardımdan faydalanabilecek aileler belirlenir.

Not: Bu madde için vatandaşlarımızın Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

(2) Her il ve ilçede dağıtımı yapılacak kömür miktarı; birinci fıkra hükümlerine göre ortaya çıkan aile sayılan, bölgenin iklim koşullan, geçmiş yıllara at dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerler dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenir.

Her ile yapılacak olan kömür yardımı miktarının belirlenmesine Maliye Bakanlığı öncülük edecek.

(3) Dağıtımı yapılan kömürler satılamaz.

Yardım amacıyla dağıtılan kömürlerin satışı kesinlikle yasaktır.

(4) Vakıflar, kömür teslimlerin ikinci ve üçüncü fıkra hükümler çerçevesinde ailelerin ihtiyaçları nispetinde yaparlar.


(5) Bu Karar kapsamında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeler Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükler tarafından belirlenen sevkiyat programı dahilinde yapılır.

Görevlendirme

MADDE 2- ( 1) TKİ ve TTK tarafından CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla TKİ ve TTK sorumluluğunda nakledilir.

(2) Sevkiyat programı, ekte yer alan dağıtım takvimine uygun olarak yapılır. Vakıflar, TKİ ve TTK’nın terimin planı ve dağıtım takvimine uyar ve bu hususta gerekli tedbirler alır. Dağıtım

(3) TKİ’nn bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin etmesi esastır. TKİ, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü ve gerekli hizmet, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilir ve kömürün kendi sorumluluğu altında vakıflara ulaştırılmasını sağlar.

 (4) Türkiye Cumhuriyeti Devleti Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş. le taşınacak kömüre bu bağlı ortaklık tarafından öncelik verilecek olup, TKİ ve TTK le TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılır.

(5) TCDD Taşımacılık A.Ş., kömürlerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi için gerekli önlemler alır.

Organizasyon ve Denetim

MADDE 3- ( 1) İl ve ilçe içerisinde dağıtım organizasyonu vakıflar tarafından yapılır.

(2) Dağıtılacak kömürün niteliği, ilgili mevzuat ve TKİ ve TTK tarafından üretilen kömürün nitelikler de göz önünde bulundurularak belirlenir.

2020 Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kömür yardımı alabilmek için başvurunuzu dilekçe ile yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız birimlerle irtibata geçerek nasıl bir dilekçe hazırlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

T.C. Kimlik Numarası İle Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi

Kömür yardımı ve dağıtımı yapan bazı vakıflar, kendi resmi intenet sayfaları üzerinden sonuçları yayınlayabilirler. Siz de sonuçları öğrenmek için bu sayfalara girebilirsiniz. Fakat bu sorgulama işlemi tüm illerimizde geçerli değildir. Tüm illerimizde geçerli olan tek sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemine girdiğinizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında bulunan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonu üzerinden kömür yardımı sonuçlarını öğrenebilirsiniz.


Son Güncelleme: 21.04.2020 21:45
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.