Fakirlik Kağıdı Nedir? Muhtaçlık Kağıdı Nerden Alabilir? Hangi Kurumdan Alınır? Fakirlik Kağıdı Ne İçin ve Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı diğer adıyla muhtaçlık kağıdı muhtarlar tarafından verilmektedir. Fakirlik kağıdı alan kişilere de devlet tarafından ekonomik yardım sağlanmaktadır. Fakirlik kağıdı ne için ve nasıl alınır? Bağlı olunan mahalledeki muhtarlıktan hiçbir ücret ödemeden ve belli şartların sağlanması halinde fakirlik kağıdı alınabilmektedir.

Fakirlik Kağıdı Nedir? Muhtaçlık Kağıdı Nerden Alabilir? Hangi Kurumdan Alınır?  Fakirlik Kağıdı Ne İçin ve Nasıl Alınır?

Köy ve mahalle muhtarlarının en çok onayladığı belgelerin başında fakirlik belgesi gelmektedir. Bu belge her muhtarlıktan ücretsiz olarak alınabilmektedir. Fakirlik belgesi alabilmek için bağlı olduğunuz mahallenin veya köyün muhtarlığına başvuru yapabilirsiniz. Şartlara uyan kişilere fakirlik belgesi verme hakkı yalnızca muhtarlara aittir.

Ekonomik durumu iyi olmayan ailelere verilecek olan fakirlik maaşı 2018 yılının ilk çeyreğinde 1.662,70 TL olarak belirlenmişti. Yardıma muhtaç kişilere devlet tarafından yapılan desteklere devam ediliyor. Günümüzde pek çok belgenin alınabilmesi için ücret talep edilmektedir. Ancak fakirlik belgesinin alınabilmesi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Fakirlik İlmuhaberi almak için koşullar şunlardır:

-18 yaşından büyük olmak,

-Herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak çalışmıyor olmak,

-Başvuru yapan kişinin üzerine herhangi bir malın kayıtlı olmaması,   

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 15:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler