Folkart Basmane Çukuru Projesi İptal Oldu!

Folkart Basmane Çukuru Projesi iptal oldu! Folkart’ın TMSF’den ihale karşılığı aldığı Basmane Çukuru olarak adlandırılan arsa, işe başlama süresinin dolması sebebiyle geri iade edildi. Folkart’tan bu durum ile ilgili bir açıklama geldi.

Folkart Basmane Çukuru Projesi İptal Oldu!

İzmir halkı tarafından “Basmane Çukuru” olarak adlandırılan ve 20 senedir İzmir’in gündemindeki projede, yeni bir gelişme yaşandı. TMSF’nin ihale sözleşmesinde belirlediği 30 aylık yasal süre bittiğinden dolayı, Folkart hukuki şartlara uyarak, projeyi geri iade etti.

Folkart yetkililerinden konuyla ilgili açıklama:

Açıklamada yıllardır İzmir’in gündeminde olan proje için, yeni bir gelişme yaşandığı açıklandı. Açıklamanın devamında 80 milyon dolar karşılığında ihale ile TMSF’den devralınan projenin, 30 aylık işe başlama süresi bittiğinden dolayı, TMSF ile olan sözleşmenin sona erdiği duyuruldu.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Yani Basmane’deki arsayı, tamamen hukukun üstünlüğü ilkesine saygıyla, ihale şartnamesi sonrası imzalanan sözleşmeye sadık kalarak, TMSF’ye geri iade ettik. Sözleşme süremiz sona erdiği için, projemiz geriye iade edilmiştir. Özellikle bilinmesi gereken nokta şudur ki, bu ‘iade’, herhangi bir kurum ya da kişinin talebiyle değil, tamamen ihale sözleşme hükümleri sonucu gerçekleştirilmiştir”.

Eğer bu proje tekrardan TMSF tarafından ihaleye çıkarılırsa Folkart yeniden bu ihaleye girmeyi planlıyor. TMSF projeyi yeniden ihaleye çıkarırsa, proje için yine en büyük aday Folkart.

Açıklamalara göre projedeki bu durum ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile paylaşıldı. Folkart açıklamasında Tunç Soyer’e duyarlı davrandığı için teşekkür etti.

Basmane Çukuru diye adlandırılan bölgedeki arsanın asıl sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Belediye tarafından projenin hayata geçirilebilmesi için destekler sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 09:44

YORUM EKLE
YORUMLAR
Egs
Egs - 1 yıl Önce

Folkart, yanlış bilgilendirme yapıyor tapu EGS Güçbirliği bin, belediye bin değil dir


Popüler Haberler