Futbol hakemi nasıl olunur? Hangi eğitimleri almak lazım? Futbol hakemleri ne kadar maaş alır?

Ülkemizde futbola olan ilgi tartışılmaz seviyede fazladır. Futbola ilginin bu kadar çok olduğu bir ortamda nasıl futbol hakemi olunacağı merak edilenler arasında yer almaktadır. Peki futbol hakemi nasıl olunur? Hangi eğitimleri almak lazım? Futbol hakemleri ne kadar maaş alır? İşte futbol hakemi olabilmek için yapılması gerekenlerin tümü…

Futbol hakemi nasıl olunur? Hangi eğitimleri almak lazım? Futbol hakemleri ne kadar maaş alır?

Ülkemizde en çok ilgi gören sporlardan bir tanesi de futboldur. Milyonlarca kişi desteklediği takımın maçlarını takip etmektedir. Futbola ola ilgi ülkemizde bu kadar fazlayken futbol hakemi olabilmek için neler yapılması gerektiği de merak edilenler arasında yer almaktadır. Futbol hakemleri Süper Lig’den Avrupa Ligi’ne kadar pek çok alanda görev yapabilmekte ve oldukça iyi ücretler alabilmektedirler.

Futbol Hakemi Nedir?

Futbol hakemlerinin görevi, futbol karşılaşmalarında uyulması gereken kurallara göre oynanmasını sağlayan ve bunu denetleyen kişi olarak görülmektedir. Hakemler oyun içinde yer alır ve gereken kararları alarak ceza uygulama yetkisi de bulunmaktadır.

Ülkemizde futbola karşı olan büyük ilginin bir sonucu olarak hakemlik mesleğine de merak artmıştır.  Futbol hakemleri yalnızca ülkemizde değil Avrupa ve Dünya kapsamında da görev yapabilmektedirler. Elbette bunun için çok başarılı olunması gerekmektedir.

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Futbol hakemliği, orta hakem ve yan hakem olacak şekilde farklı türlerde görülmektedir. Diğer yandan teknolojinin gelişmesiyle beraber VAR hakemliği de uygulanmaya başladı. Buna bağlı olarak hakemlik kapsamındaki kadrolar da genişlemiş oldu. Türkiye Futbol Federasyonu genellikle belirlenmiş tarihlerde her sene 1-2 kere kurslar açmakta ve hakem yetiştirmektedir. Aşağıdaki kısımda hakem olunabilmesi için sağlanması gereken koşullar yer almaktadır.

  • En az lise ve dengi mezun okul mezunu olmak ve bunu belgeleyebilmek,
  • En az 18, en fazla 26 yaşında olmak,
  • Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenmiş tam teşeküllü hastaneden “Hakem Olmaya Elverişlidir” raporu almak,
  • Adli sicil dosyası bozuk olmamak ve bunu belgeleyebilmek,
  • Erkekler için 1,75, kadınlar için 1,65 CM’de kısa olmamak,

Federasyon tarafından verilen hakemlik kursları ortalama olarak 3-6 ay arasında sürmektedir. Uygulamalı ve teorik olarak verilen eğitimlerden mezun olunması gerekmektedir. Mezun olunması ardından amatör küme maçlarından yönetime başlanır ve başarılı performans gösterilmesi halinde daha iyi liglerde maç yönetilebilir. Başarılı olunması sonucunda Süper Lig ve hatta Avrupa arenalarında bile maç yönetilebilmektedir.

Futbol Hakemi Maaşları

Hakemlik maaşları bulunulan seviye ve niteliklere göre değişim göstermektedir. Ülkemizde hakem maaşları genel olarak liglere göre belirlenmektedir. Aşağıdaki kısımda hakemlerin aldıkları maaşlar yer almaktadır.

  • 2020 Süper Lig Hakem Maaşları: 8,000 TL – 12,000 TL arası (Yol Harcırahları Hariç)
  • 2020 1. Lig Hakem Maaşları: 2500 TL, 5000 TL arası (Yol Harcırahları Hariç)
  • 2020 Alt Liglerin Hakem Maaşları: 2500 TL net (Yol Harcırahları Hariç)
  • FIFA Kokartlı Avrupa Maçı Yöneten Hakemler: 8,000 Dolar (40,000 TL)

Gündemde neler olup bitiyor merak ediyorsan, şimdi sen de Haberport mobil uygulamasını indir, tüm gelişmeleri anında öğren! TIKLA İNDİR>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Haberport Instagram Hesabını Takip Etmeye başla, tüm sıcak gelişmeleri anında yakala. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 10:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler