Gebze Halkalı Marmaray Hattı 10 Martta Hizmete Açılıyor! İki Yaka Arası Trafik Rahatlayacak

Gebze ve Halkalı arasındaki 76 kilometrelik mesafeyi yaklaşık 2 saate indirecek olan Gebze-Halkalı-Marmaray Metro Hattı 10 Mart 2019 tarihinde hayata geçirilecek.

Gebze Halkalı Marmaray Hattı 10 Martta Hizmete Açılıyor! İki Yaka Arası Trafik Rahatlayacak

İstanbul’un en büyük sorunlarının başında ulaşım problemi geliyor. Trafiği büyük oranda azaltması beklenen Gebze-Halkalı-Marmaray Metro Hattı 10 Mart’ta açılacak. Bu metro hattı sayesinde Gebze ile Halkalı arasındaki mesafenin 2 saatten az bir süreye düşürülmesi hedefleniyor.

Bu Hat Sayesinde Araç Trafiği Azalacak

Bu proje sayesinde günde 1.2 milyon yolcunun taşınması hedefleniyor. Hattın saate 28 sefer yapacağı ve 43 istasyondan oluşacağı belirtiliyor. Ayrıca ana hat trenleri ve tramvaylarla da entegre olacak. Bu metro hattının hayata geçmesiyle birlikte boğazın iki yakasındaki trafiğin rahatlayacağı tahmin ediliyor.

metro hattı

Bu projenin toplam maliyeti 1.4 Milyon Euro olarak kaydedildi. Bu hat sayesinde, Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikaya, Ayrılıkçeşme- Kazlıçeşme arası 13.5 dakikaya, Söğütlüçeşme- Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı- Bakırköy arası 37 dakikaya düşecek. İstanbul’da 170 km olan Devlet Demir yolları banliyö hattı, bu proje hayata geçirildikten sonra 233 kilometreye çıkacak.

Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

İstanbul’un raylı sistem ile ulaşım ağı 2018 yılı itibariyle 170 kilometreye çıktı. Yapım aşaması devam eden ve bu sene açılması beklenen hatlarla birlikte mevcut hat uzunluğuna 110 kilometrelik daha eklenme yapılacak. Bu raylı sistem ağlarının uzaması İstanbul trafiğini de rahatlatmış olacak.

Bu proje ile Gebze- Söğütlüçeşme ve Halkalı- Kazlıçeşme hatları Marmaray’la birleşecek ve Asya ile Avrupa arasında demir yolu bağlantısı da kurulmuş olacak. Ayrıca Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı tren durakları da olacak. Yük trenleri için ise Pendik’ten Londra’ya kadar kesintisiz demir yolu ağı bağlanacak.

Gebze-Halkalı Marmaray Hattı hayata geçirildiğinde Halkalı istasyonundan Halkalı-İstanbul Havalimanı metrosuna ve Yenikapı-Halkalı hattına, Küçükçekmece’den Yenikapı- Hacıosman hattına, Yenikapı’dan Yenikapı-Atatürk Havalimanı hattına, Ataköy’den İkitelli-Ataköy hattına, Bakırköy’den Bakırköy-Başakşehir hattına, Göztepe’den Göztepe-Ümraniye hattına, Üsküdar’dan Üsküdar-Çekmeköy hattına, Bostancı’dan Bostancı-Dudullu hattına, Ayrılık Çeşmesi’nden Kadıköy-Tuzla hattına, Pendik’ten Pendik- Sabiha Gökçen hattına ve Tuzla’dan Kadıköy-Tuzla hattına, Söğütlüçeşme’den büyük İstanbul Tüneli’ne ve Sirkeci’den Kabataş-Bağcılar tramvay hattına ve denizyollarına bağlantılar olacak.

Projenin tamamlanması sadece trafiği etkilemeyecek. Aynı zamanda hattın içinde yer alan ilçelerdeki esnaflardan heyecanlı bir bekleyiş içinde. İstasyonların bulunduğu ilçelerde hareketlilik oluşacak olması esnafın yüzünü güldürüyor.  

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 17:37

YORUM EKLE

Popüler Haberler