Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir? Geçici İş Göremezlik Ödeneği Kimlere Verilir Nasıl Alınır?

Geçici iş göremezlik ödeneği, sigortalı çalışanlara tanınmış bir haktır. Geçici iş göremezlik ödeneği nedir? Geçici iş göremezlik ödeneği kimlere verilir? İş göremezlik ödeneği nasıl alınır? Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir? Geçici İş Göremezlik Ödeneği Kimlere Verilir Nasıl Alınır?

Sigortalı olarak çalışanların iş kazası, meslek hastalığı, analık hali ve sağlık sorunlarının kurumlar tarafından belirlenen sağlık kuruluşlarından alınan raporlarla belirlenmesi sonucunda istirahat alan çalışanların bu durumuna geçici iş göremezlik durumu denmektedir.

İşçilerin güvencesi için geliştirilen geçici iş göremezlik ödeneği, çalışanların çalıştığı sürelerde başına gelen meslek hastalıkları, analık hali ve iş kazası gibi çalışanların ekonomik haklarını güvence altına almaktadır.

İş göremezlik ödeneği alabilmek için, iş göremezlik raporu alınan tarihten 1 sene önceki tarih içerisinde en az 90 gün prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. 1 veya 2 gün içerisinde alınan raporlar için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik ödeneği verilmektedir.

Geçici iş göremezlik ödeneği kurum tarafından yetki verilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması koşuluyla iş kazası veya meslek hastalıkları sebebiyle, şartları sağlayana sigortalıya her bir gün için verilmektedir. Ödenen tutar rapordaki oranlara göre hesaplanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 14:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler