Gelirim yok çalışmıyorum devlet yardım yapar mı? Geliri olmayana devlet yardım başvuru şartları

Koronavirüs salgını sonrasında işinden olan veya geliri olmayan vatandaşlara devletten yardım açıklaması sonrasında pek çok vatandaş merakını internet üzerinden gidermeye çalıştı. Vatandaşlar, Gelirim yok çalışmıyorum devlet yardım yapar mı? sorusunu araştırıyor. İşte Geliri olmayana devlet yardım başvuru şartları.

Gelirim yok çalışmıyorum devlet yardım yapar mı? Geliri olmayana devlet yardım başvuru şartları

Sosyal devlet statüsünde bulunan Türkiye vatandaşlarının ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını başlaması sonrasında pek çok işletme ve fabrika üretime ya ara verdi ya da tamamen kapandı. Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinden olan yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli adımları atılması için Türkiye önlemlerini aldı. Salgının işletmeleri etkilemesi sonrasında pek çok vatandaş işsiz kalırken geliri olmayan vatandaşlar devlet yardımı başlıklarını araştırmaya başladı.

Gelirim yok çalışmıyorum devlet yardım yapar mı?

Koronavirüsün bu denli sorunları dünya genelinde ülkelerin hükümetlerini harekete geçirdi. Ülkeler günden güne önlemlerini arttırırken Türkiye’de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geliri olmayana devlet yardım edecek açıklamaları sonrasında pek çok vatandaş soluğu intenette araştırma yapmakta buldu. Başkan Erdoğan’ın geliri olmayanlar valiliklere başvuruda bulunsun demesi sonrasında ülke genelinde valiliklerin resmi intenet sitelerine başvurular yağdı.

Geliri olmayanlar e-Devletten yardım başvurunu nasıl yapabilir?

Yaşanan salgın sonrasında devlet tarafından vatandaşlara sağlanan neredeyse tüm destekler e-Devlet üzerinden gerçekleşiyor. Buna göre e-Devlet üzerinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kısmından form doldurarak sizde bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca bağlı olunan il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını telefon ile arayarak operatör yardımı ile başvuruda bulunabilirsiniz. SYDV arandığı takdirde operatör sizden gerekli bilgileri alarak başvuru formunu oluşturacaktır. Daha sonrasında ise Mütevelli Heyeti toplantısında olumlu sonuç çıkması durumunda yardımlar hesabınıza yatırılacaktır.

İntenetten yardım başvurusu nasıl yapılır?

Salgın sonrasında alınan önlemlerin başında herhangi bir yardım başvurusu için kurumlara gitmeye gerek kalmaması söylenebilir. Geliri olmayan vatandaşlar intenet üzerinden veya telefon aracılığı ile başvuru formunu doldurabilecek. İlk olarak SYDV’nı telefon ile arayabilirsiniz. Ancak telefonların yoğun olması sebebi ile uzunca bir süre operatöre bağlanamayabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na ulaşamadığınız durumlarda e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer başvuru olanağı ise CİMER’dir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Hattı sayesinde tüm yardım başvurularını yapabilirsiniz. CİMER’den yardım almanız durumunda anında bağlı bulunulan il veya ilçe SYDV’ye aktarılacaksınız. Bu başvuru durumlarından hiç birinden sonuç alamazsanız valilik veya kaymakamlık resmi intenet sitesi üzerinde bulunan mail adresine talebinizi ileterek geri dönüş alabilirsiniz.

Geliri olmayanlara hangi yardımlar yapılır?

Bu yardım kapsamında, faydalanabilecek kişiler geliri olmayanlar veya işten çıkarılanları kapsamaktadır. Bu yardım 4 başlıkta incelenebilir:

  • Gelir tespiti, gebelik yardımı, engelli yardımı başvuruları,
  • Kepez doğum yardımı, elektrik parası yardımı, kırtasiye desteği, eğitim desteği başvuruları,
  • Kepez dar gelirli toki yardımı, askere giden yardımı, yetim öksüz yardımı başvuruları,
  • Kepez gıda ve yiyecek yardımı, barınma yardımı, yiyecek yardımı başvuruları.

 

Gündemde neler olup bitiyor merak ediyorsan, şimdi sen de Haberport mobil uygulamasını indir, tüm gelişmeleri anında öğren! TIKLA İNDİR>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Flaş haberler, hava durumu ve ekonomik gelişmeler burada! Haberport’u Instagram’da takip etmeyi unutma!>>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Facebook grubumuza katıl, gündemdeki haberleri oku, tartışmaları ve güncel gelişmeleri kaçırma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 00:37

YORUM EKLE

Popüler Haberler