Genel af çıkacak mı? Kimler af kapsamında olacak? Ceza indirimi ve genel af son gelişmeleri

Mahkumlara af konusu ile ilgili olarak kulislerden bilgiler gelmeye devam ediyor. Peki Mahkumlara Af Çıkacak mı? İşte kulislerden gelen bilgiler ve ayrıntılar…

Genel af çıkacak mı? Kimler af kapsamında olacak? Ceza indirimi ve genel af son gelişmeleri

Mahkumlara Af Çıkacak mı?

Hükümetin hukukçu milletvekilleri ile Adalet Bakanlığı’nın ortak bir şekilde düzenlediği, bünyesinde ceza infaz sisteminde değişikliklerin de yer aldığı paket için çok az bir süre kaldı. Meclis’in tatile girmeden önce yürürlüğe koyması beklenen yargı paketi ile birlikte 80.000’den fazla mahkumun tahliye olacağı ifade edildi.

5 Sene Altındaki Kararlara da Yargı Yolu Açılacak

Daha önceden 5 seneden daha az ceza almış olanlar istinafta sonuç buluyordu. Gelecek olan yargı paketi ile bundan sonra 5 seneden daha az ceza almış olanlar da Yargıtay’a gidebilecek. Bu paketle birlikte istinafın FETÖ davalarında verdiği tartışılan kararlar da yeniden değerlendirilecek ve doğru kararların alması sağlanacak..

AK Parti kaynaklarına göre istinaf mahkemeleri tarafından FETÖ davaları ile ilgili olarak alınan kararlar dikkat çekiyor ve bu kararlara Yargıtay yolunun açılması ile oluşan kafa karışıklığının giderileceği belirtiliyor.

Yapılan değerlendirme sonucunda Bank Asya’ya para yatıranlar ile ilgili aynı suça istinaftan farklı cezalar çıktığı, bunların Yargıtay’a götürülmesi için bir işlem başlatılmamış ve her birine farklı kararlar alınmış ifadeleri kullanıldı.

Tutukluluk Süreleri

Meclise gelecek olan paket ile beraber terör ve toplu suçlarda iki seneden daha çok tutukluluk sağlanamayacak. Ağır Ceza’nın devreye gireceği suçlarda 1 sene, asliye ceza mahkemesinin kapsamına giren suçlarda ise tutukluluk süresi 6 aydan daha fazla olamayacak. Bu süreyi dolduran kişiler şartlı tahliye yapılacak.

Selahattin Demirtaş Serbest Kalabilir

Yapılacak olan düzenleme ardından 4 sene 8 ay hapis cezası alan Selahattin Demirtaş’ın, durumunu Yargıtay’a taşıma hakkı gelecek. 2016 senesi Kasım ayında yapılan operasyon sonrasında gözaltına alınan ve hakkında tutuklama emri çıkarılan Selahattin Demirtaş’ın hapiste geçirdiği zaman göz önünde bulundurulduğunda, yeni yargı paketi sayesinde tahliye olabileceği düşünülüyor.

Cezaevlerinde kapasitenin çok daha üstünde mahkum olduğu ifade edilmekte. AK Parti kaynakları tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında kapasitenin 60.000 dolaylarında fazlasında tutuklu ve hükümlü olduğu belirtiliyor. Yeni paket yürürlüğe girerse 80.000 kişi kadar mahkumun tahliye olacağı ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 22:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler