Genel Af Yasası Ne Zaman Çıkacak? 23 Haziran'a Kadar TBMM Gündemine Gelir mi? Af Yasası ve Ceza İndirimi ile İlgili Bakan Gül'den Son Açıklamalar

Geçtiğimiz yıldan bu yana gündemden düşmeyen genel af yasası ne zaman çıkacak, 23 Haziran'a kadar TBMM gündemine gelir mi konusunda meraklı bekleyiş sürüyor. Af yasası ve ceza indirimi ile ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den son açıklamalar kamuoyunda büyük bir ilgiyle takip edildi.

Genel Af Yasası Ne Zaman Çıkacak? 23 Haziran'a Kadar TBMM Gündemine Gelir mi? Af Yasası ve Ceza İndirimi ile İlgili Bakan Gül'den Son Açıklamalar

Yüz binlerce hükümlünün merakla beklediği af konusuyla ilgili resmi adımlar atılmaya devam ediyor. 2018 yılında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin af açıklaması sonrasında gündeme gelmesi beklenen konular arasında af yasası da yer almakta. Hapishanelerdeki yoğunluğun azaltılabilmesi noktasında bir adım atılması beklenmekte.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maşeri Vicdana Uygun Hale Getirilmesini İstedim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, af konusunda ‘’Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim.’’ diyerek konuşmuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından hareketle milyonlarca kişi af konusundaki yeni gelişmeleri takip etmeye başladı.

Konu Meclisin Takdirinde Bir Husus

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, af konusuyla ilgili ‘’Bu konu Meclis’in takdirinde olan bir husus, MHP’nin teklifi bir aftan öte infaza ilişkin birtakım öneriler ihtiva ediyordu.’’ diyerek konuştu. Konunun nasıl gündeme geleceğiyle ilgili kararın parti yönetimi tarafından verileceğinin altını çizen Bakan, hali hazırda parlamento gündeminde böyle bir teklif olmadığını aktardı.

Gül ise bu süreçte af konusunda mağdurların mağduriyetini artıracak nitelikte ve toplumu rahatsız edecek hiçbir şeye onay verilmeyeceğini aktardı. Ceza adaletinin sağlanabilmesi için de AK Parti olarak önerilerin olduğunu belirten Gül, ‘’Yaklaşımımız mağdur ocaklı bir adalet anlayışı.’’ dedi.  

Afla İlgili Çalışma Sürüyor

Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’da af ile ilgili bir vatandaşın sorusuna ‘’Af ile ilgili çalışma sürüyor.’’ diyerek yanıtladı.

MHP’nin gündeme getirdiği ancak AK Parti’nin ise üzerinde düzenlemelerle Meclis’e sunmaya hazırlandığı af konusunda büyük bir merak söz konusu.

Şartlı Ceza Uygulaması Meclis’e Getirilecek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız ise MHP olarak ilk işin TBMM Genel Kurulu’na af konusunu indirmek olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın af konusunda eksik bilgilere ilişkin açıklamalarda bulunduğunu anlatan Yıldız, ilerleyen süreçte afla ilgili teklif içeriğinin kamuoyu tarafından da öğrenildiğini belirtti. Af düzenlemesiyle ilgili ‘’Terör suçları, cinsel saldırı, Atatürk aleyhine karşı işlenen suçlar, FETÖ, PKK, silahlı sol örgütler kapsam dışı. Kapsam içinde olan suçlar da belli.’’ diyerek açıklamada bulundu.

Tecrübesiz Hakimlerin Bazı Kararları Adil Değil

AK Parti Adalet Komisyonu Başkanı ve Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü ise halkta yargıya duyulan güvende kısmi bir azalma olduğunu söyleyerek, FETÖ olayları sonrasında 5 bine yakın hakimin görevinden ihraç edildiğini belirtti. Bu zamanda büyük bir boşluk doğduğunu ve boşlukların kapatılabilmesi için çok sayıda hakimin istihdam edildiğini anlatan köylü, yeterince tecrübe kazanmayan hakimlerin işbaşı yapmaya başladığını aktardı.

MHP’nin Sözü Senettir

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, af ile ilgili ‘’MHP’nin sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz.’’ açıklamasını yaptı. Akçay, emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konuların takipçisi olunacağını belirterek bu konularda sağlıklı bir uygulama yapılabilmesi için mutabakata varılabilmesi için bütün partilerin ellerini taşın altına koyması gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 13:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahkum eşiyim
Mahkum eşiyim - 3 hafta Önce

Neolursunuz duyun artlk sesimizi bayram geliyo birkez daha boynumuzu bükmeyin çocuklarlmlzl tutamlyoruz hatalar biz insanlara mahsustur affetmekte Allaha yetirince hatalarının bedelini ödeyenler var

Türk54
Türk54 - 3 hafta Önce

Ayıptır ya hem umut veriyorsunuz hemde sallıyorsunuz

Helin
Helin - 3 hafta Önce

Ben üç çocukla ortada kaldım eşim ceza evinde bana kim bakacak af çıksın artık

Hayati
Hayati - 3 hafta Önce

Umutla acilen bekliyoruz komplo ula iftiraya ugramış birey olarak cumhur başkanıma sesleniyorum kısık seslerin sessiz bekleyişidir

Bozbey
Bozbey - 3 hafta Önce

Halkın umudu mhp de kap başka işler peşinde

Mahkum eşiyimm
Mahkum eşiyimm - 3 hafta Önce

Hep bi umutla bekliyoruz gözümüz kulagımz hep afta yasamıyan bilemez ne biçim duygu oldugunu suçsuz yere yatan insaniarın bi günü ömürden gidiyiyor içerde mahkumiarın oldugu kadar dişardada yakınları var cocuklari var çıkarın şu afı miletinizin yuzunu güldürün sucsuzlara af çıksın bayram üstü kimsenin boynu bükük olmasın duyun sesimizi her vi sesizlik bir umutla bekleyiştr

Burcu altın
Burcu altın - 3 hafta Önce

Allah rızası için artık af çıkartın amcam suç suz yere yatıyor suçlu olsa belki uzulmem yatmasina. Sadece çocuklara kötülük el sürenlere idam gerek

Burcu altın
Burcu altın - 3 hafta Önce

Allah rızası için artık af çıkartın amcam suç suz yere yatiyor . Sadede çocuklara kötülük el surenlere af vurmasin


Popüler Haberler