Google’da Büyük Arama Skandalı! TDK'da Pisuvar Araması Sonucuna Gelen Cemevi Tanımı

Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan arama motoru Google, TDK sitesinde ki Pisuvar kelimesinin aratılması sonucunda verdiği tanımla büyük bir skandal yarattı.

Google’da Büyük Arama Skandalı! TDK'da Pisuvar Araması Sonucuna Gelen Cemevi Tanımı

Her gün milyonlarca insanın kullandığı arama motoru Google'da bürük bir skandal bir hata ortaya çıktı. Google arama motorunda "pisuvar TDK" kelimelerini aratan kullanıcılar ilk sırada Türk Dil Kurumu'nun resmi sayfasında yer alan "Cemevi" tanımıyla karşılaşıyor. 

Google içerikleri sebebiyle zaman zaman eleştirilerin hedefi halinde. Fakat bu kez yapılan bir hata adeta skandal niteliğinde. Pisuvar kelimesini arattığında TDK’nın resmi sayfasında yer alan “Cemevi” tanımının yer aldığı linke yönlendirilmesi, açılan sayfada Cemevi’nin tanımı karşınıza çıkması ve bu hatanın nasıl oluştuğu ve Google'nin bu iki kelimeyi arama sonuçlarında nasıl eşleştirdiği ise henüz belirsizliğini koruyor.

Eğer TDK tarafından cemevleri ile pisuvar kelimeleri eşleştirmeseydi sorunun TDK kaynaklı olduğunu söylenebilirdi. Fakat bu hatanın Google arama motorunda çıkması, daha çok Google algoritmaları ile ilgili bir sorun olduğunu gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 19:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler