Güneş ve Sirius yıldızının yan yana gelmesi 'kaderin yazıldığı' gün! 19:00'saatine dikkat

6 Temmuz Güneş ve Sirius yıldızının yan yana gelmesi ''kaderin yazıldığı gün'' olarak bilinmektedir. 19.00 saatine özellik uyarısı yapıldı. İşte Sirius yıldızının mitolojik anlamları.

Güneş ve Sirius yıldızının yan yana gelmesi 'kaderin yazıldığı' gün! 19:00'saatine dikkat

6 Temmuz gününde 14 derece Yengeç burcunda Güneş ile Sirius yıldızının yan yana gelmesi sebebiyle insan kaderinin yazıldığı gün olarak bilinmektedir. Bu gün özel bir gün olarak kabul edilir ve bütün canlıların bir yıllık kaderlerinin yazıldığına inanılmaktadır.

Sirius Yıldızı Nedir?

Sirius yıldızı birçok medeniyete göre önem taşımaktadır. Sirius yıldızının ismi Kur’an-ı Kerim’de Necm Suresi’nde Şi’ra yıldızı olarak geçmektedir. Sirius yıldızı için birçok mitolojik hikaye yazılmış ve eski Mısır medeniyeti bu yıldızı çok sıkı bir şekilde takip etmiştir.

Sirius’un gözlemlendiği tarihlerde sıcaklıkların çok yüksek olması sebebiyle ‘’Köpek Günleri’’ olarak adlandırılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Köpek Terleten Sıcakları deyimi de Sirius yıldızlarından gelmektedir.

Romalılar ise bu tarihler arasında buğdayların hasta olmaması ve bereketinin artması inancıyla köpek kurban ederlerdi. Çinlilerin köpekleri katlettikleri festival yine Sirius yıldızı ile ilişkilidir. Çinlilerin Sirius yıldızını sevmedikleri bilinmektedir.

Niçin Köpek Olarak Adlandırılmıştır?

Sirius yıldızının ‘’köpek’’ olarak adlandırılmasının sebebi Canis Major yani Büyük Köpek takım yıldızı ile Canis Minor yani küçük köpek yıldızlarından oluşmasıdır. Sirius yıldızı 14 derece Yengeç burcunda yer almakta ve Güneş her yıl 14 derece Yengeç burcuna denk gelerek en sıcak günleri başlatmaktadır.

Mısır piramidlerinin içerisinde de sıklıkla Sirius yıldızı sembolüne rastlanılmaktadır. 5 köşeli yıldız ile yarım daire iç içe sembol eski Mısır’da Nil Nehri’nin taştığını da işaret etmektedir. Sirius yıldızının puslu gözlemlendiği yıllarda veba gibi salgınlar meydana gelmiştir. Mısırlılar takvimlerini Sirius yıldızına göre belirlemiştir.

Gökyüzünün En Parlak Yıldızıdır

Hint mitolojisine bakıldığındaysa Sirius ‘’Cennetin Kapısı’’ ve kapıya ulaşabilmek için farklı yeteneklerdeki 4 kardeş karşımıza çıkmaktadır. Bu kardeşler arasından ise yalnızca evcil köpeğini yanında taşıyan Cennetin Kapısına ulaşmayı başarmıştır.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 19:41

YORUM EKLE