Haciz Memuru Yatak Odasına Girebilir mi? Özel Hayat Mevzuatı

Borçların ödenmemesi durumunda eve gelen haciz işlemi sırasında kişinin hakları ve haczedilemeyecek eşyalar nelerdir. Haciz memuru eve zorla girebilir mi? Haciz Memuru Yatak Odasına Girebilir mi? İşte haciz işlemlerinde özel hayat mevzuatı.

Haciz Memuru Yatak Odasına Girebilir mi? Özel Hayat Mevzuatı

Tüketiciler ekonomik zorluklar ve finansman için kredi kullanması ve ödeyememesi durumunda borçlar birikir ve sıkıntılı duruma düşerler. Banka ve kredi kuruluşları da  bu borçların ödenmesi için kredi kullanan tüketicilere borçlarını ödemesi için belirli bir süre ikaz yapar ve 90 gün süre boyunca borcun ödenmesini bekler ve  sonrasında borcun tahsili için haciz işlemine başlar.

İlk olarak avukat tarafından aranırsanız, bir gerekçe göstererek borcu kapatmak istediğinizi söylerseniz evinize icra gelmez.

Haciz İşlemi Eve Gelebilir mi?

İcra ve iflas kanununun 82. Maddesinde haczedilmeyecek eşyalar belirtilmiştir. Kişinin temel yaşam standartlarını etkileyecek eşyalar haczedilemez. Elbise, kişisel eşya, yatak odası takımı, mutfak eşyaları haczedilemez.

Eğer banka borçlarından dolayı bir konut veya arsa üzerine ipotek varsa bu durumda tapuda satılamaz şerhi konulur ve şerh konusu olan taşınmaz banka aracılığıyla satışa çıkarılır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ da bu şekilde satış işlemi yapmaktadır.

Son çıkarılan kanunda belirtildiği gibi bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın ve oturma grupları haczedilemez.

Haciz Memuru Borçluyu Evde Bulamazsa Ne Yapar?

İcra ve iflas kanununun 80. Maddesinde bu konu ile alakalı kilitli olan bölümler için haciz memurunun zor kullanarak açtırma yetkisi vardır. Ayrıca haciz memurunun yanında bulunan güvenlik güçleri de haciz memurunun yazılı emirlerine uymak zorundadır.

Haciz Memuru Eve Zorla Girebilir mi?

T.C. Anayasası 21.maddesi uyarınca kişinin konut dokunulmazlığı hakkı bulunmaktadır. Hiç kimse hakim kararı olmadıkça veya yazılı emir bulunmadıkça bir mülke izinsiz giremez. Ancak haciz işlemi de zaten hakim kararıyla yapılmaktadır.

T.C. Anayasası 13.maddesi uyarınca temel hak ve hürriyetler uyarınca insanlar sadece kanun ile sınırlandırılabilir ve kişisel alanlarına dokunulamaz.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 21:23

YORUM EKLE