Hakan Ateş kimdir? DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş'in yeni Hazine ve Maliye Bakanı mı olacak?

Google’da bu sıralar en çok aratılan isim Hakan Ateş oldu. Peki Hakan Ateş Kimdir? Bu yazımızda Hakan Ateş hakkındaki ayrıntıları siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız…

Hakan Ateş kimdir? DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş'in yeni Hazine ve Maliye Bakanı mı olacak?

Hakan Ateş Kimdir?

Ankara kulislerinde kabinenin değişime uğrayacağı ile ilgili olarak pek çok dedikodu ortaya atılırken hükümet tarafından halen bir açıklama yapılmadı. Bu haberlere bakıldığında çoğu bakanın görevinden alınacağı ve yerlerine yenilerinin atanacağı ifade ediliyor. Değişmesine kesin gözüyle bakılan Hazine ve Maliye Bakanlığı için ise Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ismi düşünülüyor.

Hakan Ateş 2959 senesinde doğmuştur. Öğrenimini TED Ankara kolejinde görmüştür ve sonrasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ’yü kazanmıştır. Burada İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme bölümünü okumuştur. Kariyerine 1981 senesinde İş Bankası’nda Teftiş Kurulu Müfettişi olarak başlamışır. Sonrasında İnterbank’ın bazı birimlerinde görev yapmıştır ve sırasıyla Elmadağ, Şişli, Bakırköy, İzmir ve Merkez Şubeleri'nde Şube Müdürlüğü yapmıştır. İnterbank’ın Nakit Yönetimi Sistemini ortaya koymuştur ve 1993 senesinde Merkezi Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına yükselmiştir. 94 ve 96 seneleri arasında Bank Express’te Mali İşler ve Operasyon’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış ve Bank of America’nın danışmanlığı altında Bank Express’in tekrardan yapılandırılması projesinde başı çekmiştir. Rusya’da GarantiBank Moscow’u ortaya koymuş ve burada da 96 senesinde genel müdür olarak çalışmıştır. Kendisi 1997 senesinde Denizbank Kurucu Genel Müdür olarak göreve başlamıştır ve halen bu görevini devam ettirmektedir.

Denizbank hisselerinin 2004 senesinde halka arz edilmesi ile birlikte arz miktarının 5.5 katı kadar talep topladığı görülmüştür. Aynı zamanda Hakan Ateş’in yönetimi altındaki Denizbank’ın 2006 senesinde Zorlu Holding kapsamı altında hisselerinin 3.250 milyar dolar bedel ve Türkiye’nin en yüksek tutarı olan 4,7 çarpan değeri ile Dexia S.A.’ya satış sürecini yapmıştır. 6 sene sonra 2012 senesinde Dexia Grubu sahipliğinde bulunan Denizbank hisselerinin %99,85’ini 1.33 çarpan değeri ile ve 3.6 milyar dolar karşılığında Sberbank’a satış sürecini bitirmiştir.

Diğer yandan Hakan Ateş, 2015 senesinde Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Türkiye’ye Değer Katanlar Ödülü’ne layık görülmüştür.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 16:24

YORUM EKLE

Popüler Haberler