Hamilelik kaç günde belli olur? Gebelik kan testi ne zaman yapılır ve belli olur?

Çiftlerin evliliklerini gerçekleştirdikten sonra en büyük hayalleri olan çocuk sahibi olmaktır. Peki hamilelik nasıl anlaşılır? Çiftler çocuk sahibi olup olmayacaklarını ne kadar sürede anlayabilirler? Anne olmak isteyenler gebeliklerinin durumunu nasıl öğrenebilirler. Haberimizde hamileliğin nasıl anlaşılacağının bilgisini sizler için derledik.

Hamilelik kaç günde belli olur? Gebelik kan testi ne zaman yapılır ve belli olur?

GEBELİK İÇİN EN UYGUN TARİH NEDİR?

Gebelik, kadının yumurtalıklarında üretilen yumurtayı erkeğin sperminin döllemesi sonucu oluşur. Kadının yumurtlama dönemine girmiş olmasının sonucunda yumurtaları çatlamış olur. Kadınlar regl dönemlerinin ilk gününden itibaren sayılarak 14. Günde yumurtalama dönemine girmiş olurlar. Yumurtalama günü kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kadınlar regl döneminin ilk gününden itibaren sayılarak 12. İle 18. Günler arası yumurtlama dönemi yaşarlar. Yumurtalama dönemi kadınların hamile kalması için ideal bir dönemdir.

GEBELİK KAÇ GÜNDE ANLAŞILIR?

Cinsel hayatı düzenli olan çiftler için döllenme işlemi gerçekleştikten sonra hamilelik süreci başlamış olur. Ancak kadın, hamile olup olmadığı bilgisine hemen erişemez. İlişki yaşadıktan 1-2 gün sonra test yapmanız halinde gebe olup olmadığınız bilgisine ulaşamazsınız. Döllenmenin gerçekleşmesinden yaklaşık 14 gün sonra hamilelik yapılan testlerde belli olur. Hamilelik ilerledikçe gebeliğin testte görünür olma ihtimali artar. Gebeliğin ilk günlerinde eczaneden aldığınız gebelik testlerinde pozitif çizgisi belirsiz gözükürken, ilerleyen günlerde daha belirgin gözükür.

Gebelik süreci döllenmeden hemen sonra başlamış olsa da testlerde gözükmesi zaman alır.

GEBELİK KAN TESTİNDE NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Döllenme yaşandıktan yaklaşık 10 gün sonra yaptırılan kan testinde gebelik belli olmaktadır. Döllenmeden 10 gün sonra eczaneden alınan gebelik testini yaparsanız pozitif sonuç göremeyebilirsiniz fakat kan testinde gebe olup olmadığınız bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erkenden gebelik sonucunuzu öğrenmek için kan testi yaptırmanız kesin sonuca varmanızı sağlayacaktır. Kan testi sonuçlarından beta-HCG değerlerine bakılır. İki gün ara ile düzenli olarak ölçüm yapılır. Ölçümün iki katına çıkmış olması gerekir. Ölçüm sonucu iki katına çıkmış işe gebelik başlamış demektir. Ancak ölçüm sonucuna göre değer düşer ise gebeliğin olmadığı ya da sonlandığı anlaşılır.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 19:05

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevda
Sevda - 8 ay Önce

Adet günüm 9 gün geçti kan,idrar ve gebelik testi negatif çıktı hamile değilsem günlerim neden geçti yada ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

Sevgi
Sevgi - 7 ay Önce

1 ekim de regl oldum ayin 21 de eşim ilk defa içime boşaldı bugun regl olmam lazimdi halem olmadı hamile olma ihtimalim nedir?

Burçin
Burçin - 8 ay Önce

Bazen aşırı stres adet gecikmesi yapabiliyor. Ben birkaç kez tam 2,5 ay adet görmedim. Sonra geçti.. Bazen de mevsim değişikliklerinde de aynı problem olabiliyor.

Merve
Merve - 7 ay Önce

Kan pintilaşmam var hamile kalmayi dusunuor doktorum sadece folit adis verdi hamile kalırsan sorun olurmu hemen

Sevillay
Sevillay - 7 ay Önce

Ben gittim hamilesin dediler 10,82 çıktı ikinci kez gittim 0,128 çıktı sence neden düşük çıktı ben hamilemiyim bana yardım edin

Iışık
Iışık - 7 ay Önce

Ben de 21 gündür ilişkiye girsem hamile kan testi yaparsam hanilelik beli olurmu

Duygu
Duygu - 7 ay Önce

Hamilelikte evde test yaptim pozitif cikti hamilemiyim

Sakine
Sakine - 7 ay Önce

Gecen gun hastanede kan testinde gebe oldugunu soylediler uc arayla idrar testi yaptim tek cizgi cikti acaba niyePopüler Haberler