Hangi mahkumlar af'dan yararlanabilecek? Genel af ve ceza indirimi açıklaması ve gelişmeleri

Genel af ve mahkumlara ceza indirimi konularına ilişkin sona gelindi. Peki hangi mahkumlar aftan yararlanabilecek? İşte AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre genel af ve ceza indirimi açıklaması ve gelişmeleri ile ilgili ayrıntılar.

Hangi mahkumlar af'dan yararlanabilecek? Genel af ve ceza indirimi açıklaması ve gelişmeleri

AK Parti kaynaklarına göre TBMM tatile girmeden önce sunulacak Yargı Paketi içerisinde tutukluluk sürelerinin değişmesini ön gören maddelerin yer alacağı öğrenildi. Tutuklu kalma süresi dolmuş hükümlüler için yargı kararı olmazsa ceza indirimi yasasıyla tutuksuz yargılamanın önü açılacak. Öte yandan terör ve toplu suçlarda 2 yıldan daha fazla tutukluluk hali ortadan kaldırılacak.

Genel Af ve Ceza İndirimine İlişkin Ayrıntılar

5 yıldan daha az cezalarda Yargıtay yolu açılacak ve çelişkili FETÖ kararlarında Yargıtay İçtihat oluşturacak. Söz konusu değişikliğin tatil öncesinde TBMM’ye sunulacağı belirtiliyor.

AK Parti Hukukçu milletvekilleri ile Adalet Bakanlığı’nın müştereken hazırladığı genel af ve ceza indirimi yasasında ceza infaz sisteminde birtakım değişiklikler de söz konusu. Genel af ve ceza indiriminin yasalaşmasıyla birlikte cezaevinde bulunan 80 binden daha fazla hükümlü serbest kalacak.

Ağır ceza suçlarında 1 yıl ve asliye ceza mahkemesinin görev alanına dahil edilmiş suçlardaysa tutukluluk hali 6 aydan daha uzun olamayacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 11:06

YORUM EKLE