Hasankeyf’te yapılacak basın açıklamasına polis engeli

HDP Batman Gençlik Meclisi’nin Hasankeyf’te yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmedi. Bir gazeteci dahil 33 kişi gözaltına alındı.

Hasankeyf’te yapılacak basın açıklamasına polis engeli

HDP Batman Gençlik Meclisi’nin Hasankeyf’te yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmedi.
Bir gazeteci dahil 33 kişi gözaltına alındı.

Tarihi Hasankeyf’in sular altında bırakılmak istenmesine karşı basın açıklaması yapmak isteyen HDP Batman Gençlik Meclisi üyelerine Polis müdahale etti. Bir gazeteci dahil 33 kişi yapılan müdahale sonunda göz altına alındı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, HDP Batman İl Eş Başkanları İkram İrgi ve Gülcemal Erdinç ve HDP’li gençlere, açıklamanın yapılacağı Şehir Terası ile çarşı merkezinde, polis ve jandarma geçişe izin vermedi. Toplanan HDP’liler daha sonra parti ilçe binası önünde basın açıklaması yapmak istemelerine valilik kararını gerekçe gösteren polis yine izin vermedi.

Polisin engellemesine rağmen açıklama yapmak isteyen gruba polis müdahale ederek, gazeteci Sonya Bayık dahil 33 kişi gözaltına alındı.

Yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile Dicle Vadisi sular altında kalacak. Yapılan resmi açıklamalara göre 10 Haziran’da su tutması planlanan Ilısu Barajı’nda henüz bu işleme başlanılmadı.

​‘Hasankeyf için geç değil’ diyen yaşam savunucuları, mücadele çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 13:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler