Hatay Merkez Yakınlarına Suriye Rejimine Ait Uçak Düştü

Dün akşam saatlerinde Hatay merkeze 8 kilometre uzaklıkta olan bölgeye Suriye rejimine ait MİG 23 tipi savaş uçağı düştü. Düşen uçak vatandaşlarda endişeye sebep oldu ve uçağın enkazı Jandarma ve AFAD ekiplerince bulundu;

Hatay Merkez Yakınlarına Suriye Rejimine Ait Uçak Düştü
Suriye rejimine ait MİG 23 tipi bir savaş uçağının Hatay’ın Samandağ ilçesi yakınlarına düşmesi büyük bir endişe yarattı. Uçağın il merkezine 8 kilometre gibi bir uzaklıkta düşmesiyle birlikte uçağın enkazı Jandarma ve AFAD ekiplerince tespit edildi. Meydana gelen bu olay ile ilgili ortaya atılan iddialar arasında yer alıyor. Uçak pilotunun Suriye hava sahası içerisinde fırlatma koltuğunu çektiği ve daha sonra da atladığı belirtildi. Alınan bu bilgilere rağmen halen ülkemiz sınırları içerisinde düşen uçaktan atlayan pilotun bulunabilmesi için çalışmaların son hızıyla sürdürüldüğü belirtildi.

Askeri Kaynaklardan Olaya İlişkin Açıklama Geldi
Türk radarlarının Türkiye sınırı yakınlarında muhalif grupların bölgeyi bombalama altına aldığı ve uçağın ülkemiz sınırlarına anormal bir şekilde düştüğü belirtildi. Askeri kaynaklar tarafından yapılan bir diğer açıklamalarda,  pilotun uçaktan atladıktan sonra uçağın düz bir konumda ilerleme kaydettiği ve ülkemiz sınırlarına doğru düştüğü yer aldı. Pilotun Suriye sınırlarının içerisinde doğru atladığı ihtimali de mevcutken, güvenlik güçlerimizin her ihtimale karşın düşen pilotun arandığı belirtildi.

Uçuş Esnasında Yangın Çıkmış Olabilir
Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş tarafından olaya ilişkin yapılan açıklamalarda ise, düşen uçağın büyük ihtimalle kötü hava koşullarından veya uçakta yangın çıkmış olabileceği yer aldı. Aynı zamanda pilotun sağ olarak kurtulmuş olması ihtimali üzerinde duran Emekli Korgeneral, pilotun nerede olduğunu bildirecek bir sinyal verebileceği belirtildi.

Başbakan Binali Yıldırım Olayla İlgili Açıklamalarda Bulundu
Uçağın il sınırlarımıza düştüğünü doğrulayan Başbakan Yıldırım, MİG tipi Suriye rejimine ait bir uçağın Samandağ Yaylacık mevkiinde düştüğünü doğruladı. Aynı zamanda uçuş esnasında uçaktan atlayan pilotun ülkemiz sınırlarında olabileceğine yönelik çeşitli bilgilerin olduğu ve güvenlik güçlerimizin bölgeyi yoğun şekilde tarama altına alarak arama çalışmalarına destek verildiği bilgisi de Başbakan Binali Yıldırım tarafından konuya ilişkin aktarılan bilgiler arasında yerini aldı.

Düşen pilotun ülkemizin sınırları içerisinde bulunuyor olması ihtimalinin göz önünde bulundurulmasının üzerine, Jandarma, emniyet ve AFAD ekiplerinin bölgeye geniş çaplı arama başlattığı bilgisi aktarıldı. Pilotun yaralı bir şekilde ülkemiz sınırlarında bulunuyor olabileceğine değinildi ve bu duruma güvenlik güçlerimiz hemen el koydu. 
 
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 21:08

YORUM EKLE