HDP artık RTÜK’e üye gönderebilecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP), uzun bir aranın ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) üye gönderecek. Bunun sonucunda Ak Parti RTÜK’teki çoğunluğunu kaybedecek.

HDP artık RTÜK’e üye gönderebilecek

RTÜK üyeleri, siyasi partilerin meclis çoğunluğuna göre seçilmektedir. RTÜK üyeleri toplamda 9 kişiden oluşmaktadır.7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra RTÜK’te 4 Ak Parti, 2 CHP, 2 MHP, 1 HDP olmak üzere toplamda 9 üye vardı. 15 Temmuz 2017 tarihinde ise Ak Parti’den ve CHP’den 2’şer ismin görev süresi sona erdi. Ancak bu kişilerin yerleri henüz doldurulamadı.

HDP’NİN ÜYESİ KALMAMIŞTI

Ardından HDP’nin RTÜK üyesinin görevi 5 Kasımda sonra erdi. Bundan dolayı HDP’nin RTÜK’te üyesi kalmadı. Ayrıca Meclis Başkanlığı, AK Parti’ye 1 kişilik daha kontenjan açtı. Bunun sonucunda Ak Parti üye sayısını 5’e çıkardı. Ancak mecliste MHP’den daha fazla vekil sayısına sahip olan HDP’den hiç üye kalmadı.

HDP RTÜK ÜYELİĞİ İÇİN KİMLERİ ÖNERECEK

HDP, RTÜK üyeliği için isim önermeye hazırlanıyor. Buna göre HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt önerilecek. CHP ise CHP İletişim Koordinatörü Okan Konuralp ile CHP Meclis Grubu Basın Danışmanı Tuncay Keser’i önerebilir. Ak Parti’nin kimi önereceği ise henüz netleşmedi.

RTÜK seçimleri sonrasında 5 üyesi bulunan Ak Parti, çoğunluğunu kaybedecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 13:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler