Hepatit B hastalığı polisliğe engel olur mu?

Geçen dönemlerde polis alımlarının yapıldığı sıralarda polis olma hayali kuran adayların sorduğu bazı sorulara yanıt vermiştik. Şimdilerde ise “ Hepatit B Hastalığı Polis Olmaya Engel mi?” sorusunu yanıtlayacağız. Konu hakkındaki ayrıntılar aşağıdaki yazımızda yer alıyor…

Hepatit B hastalığı polisliğe engel olur mu?

Hepatit B Hastalığı Polis Olmaya Engel mi?

Polis alımlarında sağlık kontrolü aşaması her aday tarafından en çok korkulan bölümlerin başında gelmektedir. Adaylar Hepatit B rahatsızlığına sahip olan kişilerin polislik alımları kapsamındaki sağlık aşamasından geçip geçemediklerini merakla araştırıyorlar.

Değişen Yönetmeliğe Göre…

Bilindiği gibi son olarak polis alımlarının sağlık yönetmeliğinde bazı değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler sonrasında adaylara karşı biraz daha esnek bir tutum sergilenmeye başladı. Polis olmak için önceden dikkat edilen göz bozukluk derecesi, duyma derecesi gibi hususlarda, kıl payı elenen adayları yakından ilgilendiren bir değişiklik yapıldı. Bu bağlamda değişen yönetmelik ile yapılan değişiklikler aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

Duyma seviyesi 25 desibel seviyesinden 20 desibele düşürüldü.

 • Görme sınırında  -1 derecesi kullanılırken 2 derecesi kullanılacak.
 • Kalbinde delik olanlar ve cerrahi işlem geçirmiş olanlar sağlık kontrolünde elenmeyecekler. Operasyonu başarılı geçenler polis olabilecekler.
 • Benzer şekilde böbrek taşı olanlar ve bu konuda cerrahi işlem geçirenler sağlık kontrolünden geçememekteydiler. Artık operasyonun başarılı geçmesi ile birlikte geçebilecekler.
 • Hepatit B konusunda ise eski yönetmelikte hastalığı bünyesinde bulundurmayanlar, yalnızca taşıyıcı olanlar sağlık kontrolünden geçebiliyorlardı. Yeni yönetmelikte bu konuda da bir değişiklik yapıldı.

Polis Olmak İsteyenlerin Sağlaması Gereken Koşullar

Polislik mesleği hiyerarşik bir düzen içinde işleyen bir meslektir. Bu bağlamda mesleğin ilk zamanlarda en alttaki konumda başlanacaktır. Emir almaya uygun olunması gereken bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Emir alamayacak egoda ve yapıda olan kişiler bu meslekte başarılı olamayacaklardır. Zaman geçtikçe rütbe yükselecek ve emir alırken emir vermeye başlanacaktır.

Diğer yandan polislik mesleği halk ile iç içe bir meslektir. Yaş ne kadar büyürse büyüsün, her zaman insanlarla haşır neşir olmak durumunda olunur. Bu yüzden insanlarla iletişim kuvvetli sağlanabilmesi de önemlidir.

Polislik Koşulları

 • Alkol tüketmiyor olunması,
 • Terör örgütlerinden emir almıyor olunması,
 • Kadınlarda 162 santimetre, erkeklerde 167 boya uzunluğu olması,
 • Sene içerisinde düzenlenen alımlarda çıkan başvuru kılavuzunda belirtilen KPSS puanını almış elde etmiş olmak,
 • Silah taşımasında herhangi bir engel olmaması,
 • Ailesinde terör örgütü üyesi olmaması,
 • T.C vatandaşı olması,
 • 18 yaşın tamamlanmış olması.

Hepatit B Engel mi?

Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında Hepatit B hastalığına sahip olanlar polis olamamaktadırlar. Önceden yalnızca taşıyıcı olanlar sağlıktan geçebiliyorlardı. Fakat artık taşıyıcı olanlar da elenmekteler.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 03:13

YORUM EKLE