Hükümlülerin ceza indirim oranları yeniden belirlenecek!

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre hükümlülerin ceza indirim oranları yeniden belirlenecek. Muhalefet partileriyle de uzlaşmaya varıldığı ve ceza hukukunun AİHM standartlarına getirileceği belirtiliyor.

Hükümlülerin ceza indirim oranları yeniden belirlenecek!

AK Parti’nin muhalefet partileriyle bazı konularda uzlaşmaya vardığı ve ilerleyen günlerde TBMM’ye sunulması beklenen ceza infaz sistemine ilişkin yeni adımlar atılmaya hazırlanılıyor. Ceza indirim oranlarının yeniden belirleneceği, kasten adam öldürmek gibi 30-40 yıla varan hapis cezalarının bir sürenin başka bir şekilde doldurulmasını ön gören ve buna göre mahkuma ‘’Işığı görme hakkı’’ şeklindeki düzenlemenin kısa sürede tamamlanacağı belirtiliyor.

Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki hedeflerin bir bölümü 1. Yargı Paketi olarak ilerleyen günlerde TBMM’de konuşulmaya başlayacak. Adalet Bakanlığı ile AK Parti milletvekillerinin üzerine yoğun mesai harcadığı 1. Yargı Paketi’ne muhalefetin de destek vereceği belirtilmekte ve ifade özgürlüğüne ilişkin yargı kararlarına karşı kanun yolu güvencesinin artırılacağı belirtiliyor.

AK Parti milletvekillerinin imzasıyla açılmış teklife göre istinafta kesinleşmiş 5 yılın atlındaki cezalara temyiz yolu açılacak, tutukluluk süreleri düşürülecek, avukatlara yeşil pasaport verilmesi, icrayla çocuk teslimi uygulamasının kaldırılabilmesi gibi hükümler yer almakta.

60 binden Fazla Hükümlü Tahliye Olacak

AK Parti kaynaklarına göre ceza infaz sistemindeki değişiklikler konusunda uzlaşmaya varılması halinde Meclis’te konuşulmaya başlayacak İlk Yargı paketinde bu değişikliklerin yer alacağı belirtiliyor. Mevcut sistemden daha farklı olarak hapis cezasının yüzde 66’sının yerine yüzde 50’sinin cezaevinde geçirilmesine ilişkin çalışma yapılmakta. İlk pakette böyle bir ibare mevcut olursa 60 binden fazla hükümlü cezaevinden tahliye olacak.

AİHM Uygulamalarına Uyum Sağlanacak

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre kasten adam öldürme suçunun cezasının 40 yılının aralıksız ve 24 yılının hapiste geçirilmesi Avrupa ve AİHM uygulamaları ile çeliştiği dile getirildi. Yapılan çalışmaya göre ceza süresinin 15 yılının hapiste, kalan cezanın bir kısmınınsa farklı bir şekilde verilmesi gündeme geldi. Bunaysa dünya öneklerinde ‘’ışığı görme hakkı’’ denilmekte.

Bu anlamda İngiltere ve Almanya önekleri verilmekte ve belli periyotlarla ceza indiriminin uygulandığı sistemlerin olduğuna işaret edilerek ‘’Buralarda 15-10 yıl aralıksız hapis yatılmakta, cezanın kalan kısmı farklı şekilde çekilmekte. Evde veya başka yöntemler uygulanıyor. Aralıksız ışığı görme hakkından men edilmesi birçok ülkede yok.’’ diye konuşuldu.

Uyuşturucuya Kademeli Ceza Uygulaması

Uyuşturucu ve hırsızlık suçlarında kademeli ceza uygulanacak. Yeni bilgilere göre bir paket sigara satmak için verilen cezayla bir kamyon kaçak sigara satmanın suçunun aynı olduğu belirtiliyor. Bundan dolayı kullanan ve satanla ilgili cezaların yeniden düzenleneceği işaret edildi. İşlenen suçlara bağlı olarak farklı cezalar uygulanacak, kullanan ve satan konusunda daha net bir tanım yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 01:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler