İdam Konusu Meclis'e Gelecek mi? İdam Yasası Çıkacak mı? İdam Yasası Ne Zaman Gündeme Gelecek

Son günlerde artan istismar olaylarından dolayı idam konusu herkesin gündeminde. Bu konunun da meclise taşınması ve yasalaşmasıyla ilgili bir çok parti lideri ortak düşüncede buluştu.

İdam Konusu Meclis'e Gelecek mi? İdam Yasası Çıkacak mı? İdam Yasası Ne Zaman Gündeme Gelecek

İdam Konusu Ne Zaman Meclis’e Gelecek ?

Daha önce Türkiye’de uygulanan idam cezası 2002 yılında Avrupa Birliği Yasaları uyarınca kademeli olarak kaldırıldı. Ancak günümüzde halk tarafından idam cezasının tekrar uygulanması isteniyor. Peki Türkiye Büyük Millet Meclisi idam konusunu gündemine alacak mı ? Detaylar haberimizde…

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, 'İdam cezası talebimizle ilgili hazırlıklarımız son aşamasına geldi. Meclis açıldığında idam teklifimizi önce kamuoyuyla paylaşacağız, sonra da HDP dışındaki grupları ziyaret ederek teklifimize desteklerini isteyeceğiz.' Sözlerine yer verdi.

Gazetecilerin sorularına da cevap veren Mustafa Destici, bir soru üzerine idam cezası taleplerini 1 Ekim'de TBMM'ye sunmak istediklerini  belirterek, "HDP dışındaki partileri ziyaret ederek bu  teklife desteklerini isteyeceğiz. Teklifimiz cinsel sapıklık ve terör faaliyetlerinde yer alma suçlarına karşı idamı geri getirmeyi kapsayacak." Şeklinde konuştu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Destici, "Meclis açıldığında idam cezasının geri getirilmesiyle ilgili anayasa değişikliği teklifimizi sunacağız. Mecliste temsil hakkı bulmuş partilerden destek isteyeceğiz. BBP olarak bu konuda bir hassasiyetimiz var ve inanıyoruz ki, milletvekillerimizin çoğu da bizimle aynı hassasiyete sahiplerdir." Şeklinde açıklamalarına devam etti.

İdama konusuyla ilgili  hükümetten de bir açıklama geldi.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu :

 Cinsel istismar için idam ve hadım cezası öngörülüyor. Çocuklarımızı korumak ilk işimiz olacak. Şu ana kasar yapılmış bir sürü çalışma var. Bunun üzerinden masaya yatırılacak. Hayvan haklarıyla ilgili de çalışmamız var. dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ise konuyla ilgili : Eğer idamla ilgili adım atılacaksa MHP bu konuda var sözlerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 21:23

YORUM EKLE