İftarda Nasıl Dua Edilir? Sahurda Nasıl Dua Edilir? İftar ve Sahur Duası

Ramazan ayı 6 Mayıs günü itibariyle başladı ve milyonlarca Müslüman iftarda ve sahurda nasıl dua edilir sorusunun yanıtını aramaya başladı. Oruca başlarken ve oruç tamamlandıktan sonraki vakitlerde masa başında edilecek dualar büyük bir öneme sahiptir. İşte okunması gereken iftar ve sahur duası.

İftarda Nasıl Dua Edilir? Sahurda Nasıl Dua Edilir? İftar ve Sahur Duası

2019 yılı Ramazan ayı 6 Mayıs günü başladı ve 3 Haziran günü sona erecek. Bu tarihler arasında Müslüman bireyler oruçlarını tutacak, sahur yaparken sahur iftar yaparken ise iftar duası okuyacaklar. Ramazan ayı; birlik, kardeşlik, anlaşma ve paylaşma ayıdır. Müslüman birey sabah gün doğumundan akşam gün batımına kadar hiçbir şey yiyip içmez ve nefsini haramdan uzak tutar. Ancak sahurda ve iftarda okunacak dualar da bir o kadar önem taşımaktadır.

Ramazan ayının 27. günü yani Kadir Gecesi’nde Kur’an-ı Kerim indirilmiştir ve bundan dolayı da bu ay milyonları kapsayan İslam alemi için çok büyük bir önem taşır. Müslümanlar bu günü ibadetle geçirir ve duaların kabul olacağına inanılır.

İftar duası büyük bir öneme sahiptir ve bu anlamda H.z. Muhammed s.a.v.’ın bir hadisi şerifinde iftar duasının kabul olacağını bildirmektedir. İftar saatlerinde Müslüman alemi dilediğince dua edebilir. İftar vaktinde en çok karşılaşılan dualardan bir tanesi ‘’Allah’ım… Senin için orucumu tuttum, senin için orucumu atıyorum.’’ sözleriyle başlayan dualardır.

Sahur Duası

‘’Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

H.Z. Muhammed S.A.V.’ın Sahur Duası

H.z. Peygamber Efendimizin sahurda okuduğu dua;

"Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah'ımız.. Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle Amin."

İftar Duası

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel' ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

Duanın anlamı: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.''

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 21:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tutu
Tutu - 1 ay Önce

Ilk oruc tutmaqa baslarken pak olmaq ucun hansi dua oxunur

Popüler Haberler