İftarda Nasıl Dua Edilir? Sahurda Nasıl Dua Edilmeli? İftarda ve Sahur Duası

Ramazan ayında iftarda ve sahurda okunan dualar çok fazla önem arz etmektedir. İftarda nasıl dua edilir? Sahurda nasıl dua edilir? Peygamber efendimizin sahurda ve iftarda ettiği bazı dualar vardır. Sizde iftar ve sahur dualarını okuyarak ibadetinizin değerini arttırabilirsiniz.

İftarda Nasıl Dua Edilir? Sahurda Nasıl Dua Edilmeli? İftarda ve Sahur Duası

Ramazan ayında oruç tutmak Müslümanlar için farz tutulmuştur. Oruç ibadetinin yanında yapılacak ibadetlerin Allah katında çok fazla sevabı vardır. Orucun ardından iftar sofrasında okunan duaların da sevabı çok büyüktür. Ramazan ayında edilen dualar, yapılan bütün ibadetler çok büyük sevap taşımaktadır. Özellikle tutulan orucu daha manevi bir hale getirmek için iftar sofrasına okunması gereken bazı dualar vardır. Hz. Muhammed’in iftar sofrasında en çok okuduğu dua iftar duası olarak kabul edilmektedir.

Hem Ramazan ayı olması hem de iftar sofrasında duaların okunması çok önem arz etmektedir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed bir hadisinde iftar duasının reddedilmeyeceğini söylemiştir. İftar sofrasında içinizden geldiği gibi dualar edebilirsiniz. Fakat iftar saatinde en çok okunan dua her zaman duyduğumuz “Allah’ım! Senin için oruç tuttum” diye başlayan duadır.

Sahur Duası

"Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

Hz. Muhammed’in Sahur Duası

Peygamber efendimiz sahur esnasında şu duaları okurmuş:

"Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah'ımız.. Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle Amin."

İftar Duası

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel' ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

Duanın anlamı: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.''

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 12:27

YORUM EKLE