İmar barışı başvuru nasıl yapılır? E-devlet imar barışı başvuru detayları

İmar barışından faydalanabilmek için e-devlet sistemi aracılığı ile yapı kayıt belgesi başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Peki İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bu yazımızda imar barışı başvurusuna dair tüm detayları siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız…

İmar barışı başvuru nasıl yapılır? E-devlet imar barışı başvuru detayları

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar barışından yararlanabilmek için e-devlet sistemi aracılığı ile yapı kayıt belgesi formunun doldurulması gerekmektedir. Başvurunun adımları aşağıda sıralandığı şekilde meydana gelmektedir.

  • İmar barışı başvurusu yapabilmek için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilmek için bir e-devlet şifresi alınması gerekiyor. Halen e-devlet şifresine sahip değilseniz en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. E-devlet sistemine girilmesi sonrasında Kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölümüne geçiş yapmalısınız.
  • Sonraki adımda ise karşınıza çıkan sayfada imar barışı sorgulama ve kayıt başvurusu bölümüne girerek burada yeni başvuru seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Açılan sekme sonrasında bilgilendirme yazısının altındaki onayla tuşuna basarak sonraki bölüme geçiş yapılmalıdır.
  • Gelen sayfada boş bırakılan bölümleri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra, ada parsel bilgilerini, toplam yapımı alanını, yapıdaki konut ve işyeri sayısını, arsa ya da arazinin belediyeler tarafından bulunabilecek emlak vergi birim değerini, yapının yer aldığı arsanın metrekare cinsinden yüzölçümünü ve yapının dahil olduğu sınıf bilgileri eklenmelidir.
  • Son adımda ise yapının imar mevzuatına karşı gelen bölümünü anlatmanız ve bunu fotoğraf ile desteklemeniz gerekmektedir.
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 00:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler