İmar barışı son ödeme tarihi ne zamana kadar uzatıldı?

İmar barışının son ödeme tarihi uzatıldı. İmar barışı son ödeme tarihi ne zamana kadar uzatıldı? İmar barışının son ödeme tarihi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı.

İmar barışı son ödeme tarihi ne zamana kadar uzatıldı?

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlarda yer alan bütün yapıları kapsayan imar barışı uygulamasında son başvuru tarihi olarak 30 Haziran 2019 belirlenmişti. Fakat Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 30 Haziran 2019 tarihinde sonlanan imar barışı son başvuru tarihi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Yapı kayıt belgesi için başvuru yapmış olanlar, bedelin en az %25’ini 31 Temmuz’a kadar, geriye kalan kısmını ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar taksitlendirebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen projede şimdiye kadar 10 milyon 250 bin başvuru alındı. En çok başvuru İstanbul ve İzmir’den alındı.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan karar göre, imarsız yapılar artık kayıt altına alınacak. Bakanlığın açıklamasına göre, mülkiyet sorunu sebebiyle arsa gözüken yapıların, resmi olarak doğalgaz ve su bağlatamama gibi sorunlarının önüne geçilecek. Türkiye’de 2017 yılından önce yapılan ve bu durumda olan bütün binalar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi herhangi bir koşula bakılmadan kapsam içerisinde olacak. İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşların imar sorunu çözülecek. Bunun yanı sıra, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank imar barışı ödemelerinde yoğunluk olmaması için hafta sonunda açık kalacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 15:04

YORUM EKLE
YORUMLAR
MURAT KARAN
MURAT KARAN - 8 ay Önce

31-12-2017' DEN ÖNCE KAÇAK KAT YAPMA İMKANI OLUP TA,YASALARA SAYGILI OLDUĞU İÇİN YAPMAYANLARIN GÜNAHI NE.?


Popüler Haberler