IMDb Puanı 8’den Yüksek Filmler – IMDb Puanları ile Son 10 Yılın En İyi 8 Efsane Filmi

IMDb bütün filmlerin üyeler tarafından oylandığı bir film puanlama sitesidir. En iyi filmlere IMDb üzerinden bakarak ulaşabilirsiniz. Yazımızda IMDb puanı 8’den yüksek olan filmleri ve kaçırmamanız gereken en efsane 8 filmi derledik. Bu filmleri kesinlikle izlemelisiniz.

IMDb Puanı 8’den Yüksek Filmler – IMDb Puanları ile Son 10 Yılın En İyi 8 Efsane Filmi

IMDb film izlemden önce filmler hakkında bilgiler almanız gereken önemli bir sitedir. IMDb tam ismiyle “Intenet Movie database” filmlerin puanlandığı bir mecradır. Gösterime girmiş ve gösterime girecek olan bütün filmlerin puanlandığı bu sistemde, en iyi filmleri bulabilirsiniz.

IMDb paunlama sisteminde bir filme 1 ile 10 arasında puanlar verilir. Hakkında çok fazla oy kullanılan filmler, filmi izlememiş olan sinemaseverlere fikir vermektedir.

Sizler için IMDb puanı 8’den yüksek olan filmlerin içinden 8 tanesini inceledik. İşte IMDb puanı 8’den yüksek olan ve çok fazla bilinmeyen en iyi 8 film.

8-Zindan Adası

Denis Lahane’in kitabından beyazperdeye aktarılan Zindan Adası filmi, yağmurlu ve kapalı bir havada geçiyor. Bir başyapıt olarak görülen bu filmin başrolünde ise ünlü aktör Leondardo DiCaprio var. DiCaprio filmde Teddy adında başarılı bir dedektifi oynamaktadır. Teddy ortağı Aule ile bir gizemin peşine düşer.

Bu gizemli olay, dedektifleri bir adaya inşa edilmiş olan akıl hastanesine kadar götürür.Ashcliffe adındaki bu akıl hastanesinden bir hasta kaçmıştır. Teddy ve ortağının görevi ise bu kaçan kişiyi bulmaktır. Teddy bir süre sonra anlamsız şeyler görmeye başlar ve film bundan sonra gerilimle dolu müthiş bir hikayeyle devam eder.

7-The Big Lebowski

Jeffrey Lebowski, Los Angeles’te yaşamaktadır ve bütün hayatını tembellikle geçirmiş bir adamdır. Hayatını kesinlikle düzene sokmayan bu kişi bu halinden gayet memnundur. Arkadaşları tarafından The Dude olarak isimlendirilen Lebowski’nin en iyi arkadaşları sobchak ve Donny’dir.

Kendi halinde yaşamakta olan The Dude, iki adamın evini basmasından sonra hikaye tamamıyla değişir. Lebowski’nin karısı bu kişilere borcunu ödememiştir, fakat Lebowski evli değildir. Komedi, macera ve suç filmleri arasında sayılan Big Lebowski filmi IMDb’de 8 üzerinde puan alan filmlerdendir.

6-Amelie

Ünlü yönetmen Jean-Pierre Jeunet tarafından çekilen Amelie filmi, çekim açıları, hikayesi ile kesinlikle kült filmler arasındandır. Filmde ana karakter Amelie aşık olmak istemektedir. Küçük şeylerle mutlu olunabileceği mesajını veren filmde, Audrey Tautou’nun oyunculuk performansı olukça dikkat çekici.

İnsanların mutlu olmasına fazlasıyla önem veren Amelie, belli bir süre sonra insanların kendisini mutlu etmediğinin farkına varır. Beş dalda Akademi Ödülü için aday olarak gösterilen Amelie, gösterildiği yılda yapılan Avrupa Film Festivali’nde en iyi film seçildi.

5-Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı)

Alman sinemasının başyapıtlarından olan das Leben der Anderen, iktidarın gücü kaybetmemek için neler yapabileceğini anlatır. İstihbarat servisinin insanların hayatının içerisinde ne kadar yer aldığına değinilen filmde, istihbarat elemanı ile iktidarın gözetiminde olan bir tiyatro yazarının hikayesi işlenmektedir.

Das Leben der Anderen, 2007 yılında en iyi yabancı film Akademi Ödülü’nü kazanmıştır. Filmin yönetmeni ise Florian Henckel von Donnersmarck’tır.

4-Django Unchained (Zincirsiz)

Bir köle ile ödül avcısı arasındaki olayları anlatan Zincirsiz filminin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino vardır. Köle olan Django, eski efendisini yakalamak için ödül avcısı olan Schultz ile anlaşmaya varır. Schultz bu görevi başarır. Fakat bu ikili yeniden bir maceraya atılır.

Güney bölgesindeki en korkulan suçluların peşin düşen Schultz ve Django, her geçen gün daha da iyi anlaşmaktadır. Daha sonra Django, eski eşini bulmak için kendisine söz verir. Bu hedef ikiliyi daha farklı bir maceranın içerisine sürükler. Quentin Tarantino’nun en iyi filmlerinden olan Zincirsiz’de başrollerde Jamie Foxx ve Christoph Waltz yer alıyor.

3-Momento (Akıl Defteri)

Kafa karıştıran filmleriyle adından söz ettiren Christopher Nolan, beyin yakan filmleri arasında en iyilerinden olan Momento filmiyle karşımızda. Bu filmi izledikten sonra kafa karışıklığı yaşayıp tekrardan izlemeniz gayet normal. Bu filmi en az iki kere izlemekte kesinlikle fayda var.

Kısa süreli bir hafıza kaybı yaşayan bir kişinin, karısını öldüren kişileri bulamaya çalışmasını anlatır. Karısına tecavüz edip onu öldüren adamları bulmaya çalışan Leonard’ın iç burkan ve bir o kadarda kafa karıştırıcı hikayesini izledikten sonra, filmi kesinlikle beğeneceksiniz.

2-Goodfellas (Sıkı Dostlar)

Gerçek bir hikayeden esinlenerek sinemaya uyarlanan bu film, Henry Hill adındaki bir gangsterin hayatını anlatmaktadır. Wiseguy adlı romandan alıntı yapılarak oluşturulan filmde, fazlasıyla mafya konuları işlenmektedir. Goodfellas pek kişi tarafından en iyi mafya filmleri arasında sayılmaktadır.

Tek amacı dünyada kendisine bir yer edinmek olan Henry, bu amaç uğruna her şeyi yapar. Filmin başrolünde Robert de Niro yer alıyor.

1-Başlangıç (Inception)

Christopher Nolan tarafından sinemaya armağan edilen Inception filmi, sinema tarihine adını altın harflerle kazımış bir filmdir. Filmin başrolünde ünlü oyuncu Leonardo di Caprio var. Filmde Dom Cobb adındaki çok yetenekli bir hırsızın, insanların rüyaları üzerinden soygunlar yapması konu alınıyor. Bu hırsızın hiçbir görevi normal değil, Dom Cobb insanların beyinlerindeki gizli bilgilere rüyalar üzerinden ulaşmaya çalışıyor.

Hırsızlık yetenekleriyle adından söz ettiren Dom Cobb, uluslararası bir kaçak konumundadır ve aranmaktadır. Fimde Cobb öyle bir yere gelecektir ki bu sefer bilgiyi çalmak yerine, bilgiyi ait olduğu yere koymak zorundadır. Bunu başarırsa hayatı kurtulacak olan Cobb’un, görevi başaramaması halinde ise hayatını kaybedecektir. En iyi filmler arasında kendisine yer edinen bu filmi kesinlikle izlemeniz gerekir.  

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 05:21

YORUM EKLE