İnternet Üzerinden e-Devlet Şifresi Almak Mümkün Mü? Nasıl Alınır?

Ülkemizde E-devlet sistemi sayesinde kamu kurumlarında yapılan bazı işlemler internet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. İnternet üzerinden E-devlet şifresi almak mümkün mü? E-devlet şifresi internet üzerinden alınamıyor. E-devlet şifresi alabilmek için herhangi bir PTT şubesine gitmek gerekir.

İnternet Üzerinden e-Devlet Şifresi Almak Mümkün Mü? Nasıl Alınır?

E-devlet ismi verilen uygulama sayesinde devlet kurumlarında yapılabilecek her işlemi intenet üzerinden yapabiliyoruz. E-devlet sayesinde kurumlardaki yoğunluk azaldı ve vatandaşlarında devlet kurumlarında bekleme çilesi sona ermiş oluyor. Teknoloji çağı olarak değerlendirilen bu çağda bu tarz uygulamalar fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Ancak devlet kurumlarında yapılan her işlem bu uygulama üzerinden yapılamamaktadır. Bazı konularda bilgi alabilir, kişisel bilgilere ulaşabilir ve bazı başvuruları yapabilirsiniz. Bu sayede bürokratik aşamalar azalmakta ve kağıt masrafları azalmaktadır.

E-devlet uygulamasındaki “e” harfi inteneti simgelemektedir. Bu uygulamanın düzenlenmesinde bazı şeyler hedeflenmiştir. Teknolojik gelişmelerin artmasıyla günümüzde bilgi ve iletişim teknolojileri hızla gelişti. Günümüzde bankacılık işlemleri bile intenet üzerinden yapılabilmektedir. Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de E-devlet sistemi gibi sistemler kullanılmaktadır. Bu uygulamalarla devletin şeffaflık değerinin de arttırılması amaçlanıyor. Ayrıca kaliteli bu uygulama sayesinde kaliteli hizmette verilmektedir. Kamu görevlilerinin yükleri azaldığı gibi vatandaşlarında zamandan tasarruf etmesi sağlanıyor.

E-devlet ile İşlemler Daha Hızlı Yapılıyor:

E-devlet’ten vatandaşlar oldukça memnundur. Bu uygulama ile devlet ve vatandaş arasındaki ilişkilerde düzelmektedir. E-devletin hayata geçirilmesi öncelikle bilgi güvenliğinin sağlanmasına bağlıdır. Çünkü, devlete temelli gizli bilgiler, vatandaşların bilgileri gibi gizli kalması gereken bilgiler bu sistemde sunulmaktadır.

E-devlet kurulurken ilk olarak hukuksal bir temel oluşturuldu. Bu hukuksal çalışmalar hem devlet hem de vatandaş açısından oldukça önemlidir. Bu hukuksal temel için önemli husus teknolojik altyapının oluşturulmasıdır. Siber güvenliğin sağlanması bu uygulama için hayati öneme sahiptir. Öncelikle devlet kurumlarında kullanıma açılan bu sistem daha sonrasında vatandaşlarında hizmetine sunuldu.

E-devlet sistemine nasıl giriş yapılır?

E-devlet’e girebilmek için ilk olarak bir şifreye ihtiyaç vardır. Bu şifreler PTT şubelerinden alınabilmektedir. Bu şifreyi her kişi kendi adına alabilir ve işlem ücreti de 2 TL olarak belirlenmiştir. PTT şubelerinden şifre alan kişilere bir zarf verilir ve bu zarfta E-devlet şifresi bulunmaktadır. Sisteme ilk defa girebilmek için bu şifreye ve T.C kimlik numaranıza ihtiyacınız olacak. Bu şifre tek seferlik kullanılmaktadır. Sisteme girmenizin ardından en az 8 karakterli bir şifre belirlemeniz gerekir. Şifre belirleme işleminin ardından telefon numaranızı ve e-posta adresinizi sisteme tanımlamalısınız.

E-devlet sistemine ilk girişler bu şekilde yapılmaktadır. Bir PTT şubesinden E-devlet şifresi almalı ve şifreyi sistemden değiştirmelisiniz. Yani E-devlet sistemine girmek için intenet üzerinden şifre sağlanmamaktadır. Sisteme girebilmek için ilk şifreyi PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 20:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler