İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır? Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

İş göremezlik ödeneği nasıl hesaplanır? Eğer ki iş kazası geçirmişseniz ve % 10'un üzerinde iş göremezlik raporu alırsanız Sosyal Güvenlik kurumundan size maaş bağlanır. Ancak iş göremez raporunuzun devamı halinde yararlanabilirsiniz. İş göremezliğiniz % 10'un altına düşmesi halinde iptal olacaktır. İş göremezlik maaşınız sağlık durumunuza göre değişiklik gösterir. Tam iş göremezlik ve kısmi iş göremezlik durumunda alacağınız maaş farklı olacaktır.

İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır? Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

Sürekli iş göremezlik raporu iş kazası sonucu işgücü kaybını en az %10 ve üzeri kaybeden sigortalı veya bağkurlulara verilir. Bu kişiler  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik geliri alabilmektedir. Ancak bu durumdan faydalanmak için mutlaka iş kazasına bağlı bir durum olmalıdır. Şartları sağladığınız takdirde  Sosyal Güvenlik Merkezi'ne başvuru yapabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik durumu için işgücünüzün % 10 ve üzerini kaybetmeniz yeterlidir başka şart aranmaz. 

Sürekli iş göremezlik maaşı iş kazası geçirdiğiniz tarihteki brüt kazancınıza göre hesaplanır. Ancak iş gücü kaybının oranı kısmi ya da tam olmasına göre maaş durumunda artış olabilmektedir. 

Tam iş göremezlik durumunda 

-Günlük kazanç x 30 x 70 veya kısaca GK x 21 

Kısmi iş göremezlik durumunda 

-Günlük kazanç x 30 x 70 x SİD ( sürekli iş göremezlik derecesi ) veya kısaca GK x SİD

Tam iş göremezlik % 100 olduğunda 

-Gelir = Gelir = GK x 30 x SİD 

şeklinde hesaplanır.

Önek verecek olursak asgari ücretle çalışan bir vatandaş 16.02.2019 tarihinde iş kazası geçirmiştir. Bu kişinin sürekli iş göremezlik dereci SGK % 18 olarak belirlenmiştir. Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD = 85.28x30x%70x18/100= 322,25 TL olacaktır.

Bir başka kişi 17 Mart 2019 tarihinde geçirmiş olduğu iş kazasında % 50 oranında rapor almıştır. Ancak bu kişinin günlük kazancı brüt 150 TL dir. 150x30x%70*50/100=1.575,00 TL dir.

İŞ göremezlik maaşının yatması başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi'nin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Yaklaşık olarak 4-5 aylık bir süreçte bağlanır. 

İş göremezlik maaşı size kontrol verilmesi durumunda kaybınızın % 10'un altına düştüğü tespit edilirse kesilir. Sigortalı çalışma, bağkurlu olma veya emekli olma gibi durumlarda kesilmez. Normal şekilde emekli olabilir ve iş göremezlik maaşı almaya devam edebilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik maaşını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. 4a SSK kapsamında iseniz SGK-4A Aylık Bilgisi menüsünen 4b bağkur ise SGK-4B Aylık Bilgisi menüüsnden sorgulama yapabilirsiniz. Bu maaş devam ettiği sürece siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler bu gelir üzerinden sağlıktan yararlanabilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 15:07

YORUM EKLE