İş Görmezlik Rapor Parası Bilgi Yok Ne Demektir? Bildirimin Anlamı!

İş göremezlik sorgulamasında çalışanların karşısına bazı durumlarda “rapor parası bilgi yok” bildirimi çıkmaktadır. Çalışanlar bu bildirimin ne anlama geldiğini merak devam ediyor.

İş Görmezlik Rapor Parası Bilgi Yok Ne Demektir? Bildirimin Anlamı!

İş göremezlik yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istirahatli sigortalılara ödenen bir ödenek türüdür. E-devlet üzerinden iş göremezlik raporu ödemesi sorgulaması yapıldığında “emanete alındı, bankaya gönderildi, merkeze gönderildi, rapor parası bilgisi yok” gibi sonuçlar vatandaşların karşısına çıkmaktadır. Rapor parası yok yazısının ne anlama geldiğini öğrenemeden önce iş göremezlik ödemesinin esaslarını iyi bilmek gerekir.

İş Göremezlik Ödemesi Şartları

4a iş göremezlik ödemesinden faydalanabilmek için bazı şartları sağlamak gerekir. Hastalık sebebi ile iş göremezlik ödemesi almak isteyen kişinin, iş göremezlik raporu aldığı tarihten önceki son 1 senede minimum 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması ve aktif çalışan olması gerekir. İş kazası sonucu oluşan durumlarda 90 gün koşulu aranmaz. Doğum için 4a iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için doğum tarihinden önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük primin olması ve aktif çalışan olunması gerekiyor.

İş Göremez Yardımı Nasıl Alınır?

SGK tarafından iş göremezlik ödeneğinin yapılabilmesi için raporun tamamlanmış olması ve işveren tarafından bildirimin elektronik ortamdan Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmış olması gerekmektedir. İşveren tarafından bildirimin gerçekleşmesinin ardından SSK iş göremezlik ödeneğini 15 gün içerisinde PTT veya SGK şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabına yatırır.

SGK iş göremezlik yardımı PTT’ye ulaştıktan sonraki iki ay içerisinde PTT’den alınmalıdır. Bu ödeneğin 2 ay içerisinde PTT’den alınmaması halinde SGK’ya iade edilir ve e-devlette iş göremezlik sorgulaması yapıldığında emanete alındı sonucu görülür.

SGK iş göremezlik ödeneğini almak isteyen dilediği PTT şubesinden kimlik bilgileri ile bu ödeneği alabilir.

“Rapor Parası Ödeme Durumu Bilgisi Yok”

E-devlet sisteminde iş göremezlik sorgulamasının ardından rapor parası ödeme bilgisi yok şeklinde bildirim alınıyorsa, bu durum pek çok sebepten kaynaklı olabilir. Bu sebepler;

-Hastane tarafından gerekli rapor sisteme girilmemiş olabilir.

-Hastane tarafından rapor sisteme girilmiş, fakat işveren tarafından bildirim yapılmamış olabilir.

-İşveren tarafından bildirim yapılmış fakat SGK henüz ödeme işlemini yapmamış olabilir. Rapordaki bir eksiklikten dolayı veya trafik kazası veya adli vaka ise SGK raporu bekletiliyor olabilir.

E-devlet sorgulaması sonucunda rapor parasında bilgi yok yazıyorsa, hemen işveren dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçilmelidir. Alo 170 hattı da aranarak rapor hakkında bilgi alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 08:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler