İş görüşmelerinde ve mülakatlarda sıkça sorulan sorular

İş görüşmeleri bazı durumlarda herkes için sıkıntılı geçmektedir. Heyecan ve yanlış cevaplar işe girmemize engel olabilir. Bunun için iş görüşmelerinde ve mülakatlarda sıkça sorulan soruları iyi bilmek gerekmektedir.

İş görüşmelerinde ve mülakatlarda sıkça sorulan sorular

İş görüşmeleri bazı durumlarda işe girmek isteyen adaylar için çok stresli geçmektedir. İş görüşmelerinde sorulan sorular adayların soğuk terler dökmesine neden olabilir. Bundan dolayı iş görüşmesine gitmeden önce sorulabilecek soruları araştırmakta fayda var. İşte iş görüşmelerinde en çok sorulan sorular…

Bize kendinden bahseder misin?

Buradaki gizli soru şudur: başvuru yaptığınız işle ilgili eğitiminiz, kariyer geçmişiniz ve profesyonel yetenekleriniz ne kadar uyuşuyor.

Burada yapılacak en mantıklı şey yaşınızdan bahsetmek olacaktır.

Rahat ve net cevaplar verin ve ilk olarak eğitim geçmişinizle alakalı bilgileri anlatın. Daha sonra iş geçmişinizden bahsedebilirsiniz. Kariyer geçmişinizi anlatırken klişe kelimelerden uzak durun ve geçmişteki başarılarınızı anlatın.

Kendinizi önümüzdeki beş yılda nerede görüyorsunuz?

Buradaki gizli soru şudur: Pozisyon ve şirketle ilgili kariyer hedefinizde ilerleme isteğiniz ne olacak.

Bilmiyorum, hiçbir fikrim yok gibi cevapların burada kesinlikle verilmemesi gerekmektedir.

Görüşme sırasında komisyona bu konu hakkında daha önce düşündüğünüzü belli edin. Bu soruyu yanıtlarken şirketteki pozisyonun size neler katacağını ve kariyer hedeflerinizi aktarın. Ses tonunuzu ve duruşunuzu komisyonu etkileyecek şekilde ayarlayın. Komisyondaki yetkililerin en çok dikkat ettiği soru budur.

Zayıf yanlarınız neler, biraz bahseder misiniz?

Buradaki gizli soru sizin zayıf yönlerinizin farkında olup olmadığınızı ölçmektir.

Bu soruya hiçbir zayıf yanım yok gibi cevaplar vermemelisiniz. Hayatınızı önek göstererek zayıf yanlarınızı ve bu zayıf yanlarınızı nasıl kapattığınızı anlatabilirsiniz.

Sizi en çok ne motive ediyor?

Buradaki gizli soru sizin çalışma ortamınızdaki motivasyonunuzu ölçmektir.

Bu soru tuzak soru olarak sayılabilir. Bir çalışanın motivasyonunu üstündeki kişilere bağlaması motivasyon eksikliğinin göstergesidir. İdeal bir işçi olarak hedeflerinizin net olduğunu, yönetici ve arkadaşlarınızla rahatlıkla iletişim kurabildiğinizi anlatın. Bu konuda geçmişte yaşadığınız deneyimlerden bahsedebilirsiniz.

Neden bu şirkette çalışmak istiyorsunuz?

Buradaki gizli soru sizin bu iş için uygun olup olmadığınızı belirlemektir.

Bu soruyu cevaplamadan önce şirket ve bu şirketteki pozisyonunuz hakkında araştırma yapın. Bu soruya yanıt olarak ilk olarak kendi isteklerinizi söylemeyin. Pozisyon ile kendi hedeflerinizi ilişkilendirin. Bu pozisyon sayesinde şirkete vereceğiniz katkıdan bahsedin.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 19:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler