İş Kazası Geç Bildirim Cezası Ne Kadardır? 2019 İş Kazası Bildirim Süresi

2019 da İş Kazasını Geç Bildirmenin Cezası Ne Kadar? Kanuni olarak İş Kazası tanımı işyerinde veya işyeri sınırlarında servis ile işe gidiş geliş esnasında vb mesai saatleri içerisinde ortaya çıkan kazalardır. Iş kazalarının 5510 sayılı kanuna göre belirlenmiş zamanda SGK’ya sanal ortamda bildirilmesi gerekmektedir.

İş Kazası Geç Bildirim Cezası Ne Kadardır? 2019 İş Kazası Bildirim Süresi

Bu süre içinde gerekli yere bilgi vermeyen işyerlerine tehlike durumu ve çalışan kişi sayısına göre SGK tarafından para cezası veriliyor.bu haberimizde iş kazası bildirimini nasıl yapacağınıza dair bilgi edineceksiniz. Detaylar haberde..

2019’da İş Kazası Bildirim Süresi

Iş kazasını bildirmek için iş kazasından itibaren 3 iş günü hakkınız vardır. Eğer iş kazası resmi veya bayram tatiline denk geldi ise, takip edein ilk iş gününden itibaren iş kazası bildirimi yapmak zorunludur.

Iş kazası bildirimini Ek 5 tasarım sigortaları ve Ek 9 ev hizmetlerinde 10 gün ve üzeri çalışan kişiler içinde yapmanız gerekmektedir. Ek 5 tasarım sigortalarının iş kazası bildirimlerini kendilerince veya işverenlerince başvuru formula SGK’ya yapmaları zorunludur.

Aynı zamanda iş kazalarının işverence kolluk kuvvetlerine söylenmesi zorunludur.

2019’da Bağkurluların İş Kazası Bildirim Süresi Nedir?

Bağkurlu kişilerin iş kazası durumunda kaza olduğu tarihte dahil en fazla 1 ay içinde olması koşuluyla iş kazasını bildirmeye engel olan olayın ortadan kalkmasını takip eden günden sonra 3 iş günü içinde haber vermesi zorunludur.

Normal şartlarda bildirimler sanal ortamdan yapılmaktadır. Fakat bildirimlerinizi sanal ortamdan yapamıyorsanız iş kazası ve meslek hastalığı bildirim formu ile SGK ya bildirim yapmanız gerekmektedir.

Mesela 5 şubat 2017 Çarşamba gübü oluşan iş kazası durumunda 3 iş günü hesaplamasına 6 şubat Perşembe gününden başlamak gerekiyor. Böylece haftasonları hesaba dahil edilmediği için iş kazalarını haber vermek için son tarih 10 şubat 2017 pazartesi günü oluyor.

Iş kazası zamanında haber verilmediğinde uygulanacak idari para cezası ne kadar olacak?

Bildirimin zamanında yapılmadığı durumda işyeri çalışan kişi sayısı ve işyerinin tehlike sınıfı baz alınarak idari para cezasıyla karş karşıya kalıyor. Iş kazasından dolayı rapor kullanan kişi var ise raporun başladığı tarihten iş kazasının bildirildiği tarihe kadar olan geçiçi iş göremez ödemelerini faiziyle birlikte işverenden alınır. Hangi yıl içerinden hangi ne kadar idari para cezası tutarı olduğuna www.csgb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

SGK İdari Para cezasında indirim var mı? ne kadar? Ne kadar zamanda ödenmeli? Ödemezsem ne olur? Iş kazası idari para cezasına itiraz hakkım var mı ?

SGK tarafınca iş kazasını zamanında bildirmemenizden dolayı tebliğ edilen idari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren15 gün içinde öderseniz uygulanan tutar üzerinden %25 indirim kazanırsınız. Itiraz etmek veya parayı ödemek istemiyorsanız tebliğ tarihinden itibaren en fazla 15 gün içersinde sağlam bir gerekçe ile dilekçenizi yazıp itiraz edebilirsiniz.dilekçenizi bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne verebilirsiniz.

Itirazınızın durumu size SGK tarafından yazılı olarak belirtilecektir. Itirazınıza red gelirse ve hala ödemezseniz durumunuz icraya gider.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 23:07

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Akdoğan
Hasan Akdoğan - 1 ay Önce

Ben iş kazası geçirdim ve hastanede is kazası olarak belirtmek ne yapmam gerekiyor

Popüler Haberler