16 Şubat 2020 Pazar 15:56
İş mülakatı için görüşmeye giderken sık yapılan hatalar nelerdir? İş mülakatları için öneriler
Takip Et:

Bir işe girmek istiyorsanız en önemli aşama olan iş mülakatını geçmek zorundasınız. İşveren ve işe girmek isteyen kişiyi karşı karşıya getiren iş mülakatında adayın işe alınıp alınmayacağı konusunda net bir karar verilir. İşe girmek isteyen kişinin bu mülakata çok iyi hazırlanması, dikkatli olması ve rahat olması gerekmektedir. Bu yazımızda da iş mülakatında en sık yapılan hatalara değineceğiz. İşe giriş yapacak olan kişilerin bu yazımızı mutlaka okumalarını tavsiye ediyoruz.

İş mülakatı, işe başvuru yapacak olan adayların en çok heyecanlandıkları aşamadır. Çoğu aday heyecanını yenik düşerek iş fırsatını kaçırmaktadır. Mülakatta ne kadar başarılı olursanız işe girme şansınız o kadar artar. Ancak mülakatı bu kadar gözünüzde büyütmeyin. Çünkü iş mülakatı sanıldığı kadar zor ve korkutucu değildir. Mülakata giderken adayların en sık yaptığı hatalar hakkında bilgi sahibi olarak gireceğiniz mülakatta başarılı olabilmeniz mümkündür.

İş Mülakatına Girerken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Bir iş mülakatının olumsuzlukla sonuçlanmasının en büyük nedenlerinden biri yapılan basit ve küçük hatalardır. Eğer biraz daha dikkatli olursanız olumlu dönüş alma ihtimaliniz artacaktır. İş mülakatına girerken en sık yapılan hataları sizler için şu şekilde sıraladık:

  • Kendini olduğundan fazla göstermek
  • Ödevini yapmamak
  • Cevapları uydurmak
  • Hiç soru sormamak
  • Gereksiz yere özür dilemek
  • Yanlış tokalaşmak
  • Mevcut işveren hakkında şikayet etmek
  • Sürekli Evet – Hayır demek
  • Cevaplara fazla çalışmak
  • Telefona bakmak

İş Mülakatında Kendini Olduğundan Fazla Göstermek

İş mülakatında kendinizi olduğunuzdan fazla göstermek, yapılan hataların başında gelmektedir. Çevredeki arkadaşlarından mülakatta sessiz kalmamaları ve kendini göstermeleri gerektiği önerisini alan adaylar, mülakatta dağları ben yarattım havasına girerse başarısız olur. Bu durumu dengeli bir şekilde ayarlamak gerekmektedir. Kendinizi gereksiz yere ön plana çıkarmayın ve kendinizle alakalı çok uzun yorumlar yapmayın. Net olun. Çünkü işveren, adayın gereksiz yere uzatmalarını şov olarak nitelendirebilir. Adayın ego sahibi olduğunu düşünebilir. Adayın kendinden emin bir şekilde net cümleler kurması, ölçülü davranması gerekmektedir.

İş Mülakatında Ödevini Yapmamak

İş mülakatına hazırlıksız gitmeniz durumunda işveren sizin özensiz biri olduğunuzu düşünecektir. Hazırlıksız gitmek çok büyük bir hatadır. Adayın sosyal medya ve intenet gibi yollardan işe girmek istediği şirket hakkında ön bilgi edinmesi gerçekten olumlu bir sonuç verebilir. Eğer ödevinizi yapmazsanız ve hazırlıksız giderseniz işveren sizin hakkınızda pek olumlu düşünmeyecektir.

İş Mülakatında Cevapları Uydurmak

İş mülakatında her soruya cevap vermek zorunda değilsiniz. Önce çıkmak ve fark yaratmak için her soruya cevap vermek yapılan en büyük hatalardandır. Aday, sorulan soruya cevap veremezse geri planda kaldığını düşünür. Bundan dolayı hataya düşer. Sorulan her soruya cevap vermek zorunda değilsiniz. Emin olmadığınız sorulara cevap vermemenizi tavsiye ediyoruz.

İş Mülakatında Soru Sormamak

İş mülakatı tek taraflı bir görüşme değildir. Soru sormamak yapılan hatalardan biridir. Adayların da soru sorması gerekmektedir. Sadece işverenin sorması ve sizin cevaplamanız özgüven eksikliği olarak algılanacaktır. İş mülakatında iş, şirket ve işleyiş ile ilgili sorular sorabilirsiniz. İşverenler, işe girmek isteyen kişinin sorular sormasını olumlu karşılayacaktır. Bu durum sizi bir adım öne çıkarabilir.


İş Mülakatında Gereksiz Yere Özür Dilemek

İş mülakatında yapılan hatalardan biri de gereksiz yere özür dilemektir. Mülakatta hatalar da yapabilirsiniz. Bu durum doğaldır. Dil sürçebilir. Kendinizi doğru bir şekilde ifade edemeyebilirsiniz. Yanlış bir cümle kurabilirsiniz. Bu durumlarda özür de dilemeniz gereklidir. Ancak gereksiz bir durumdan dolayı özür dilerseniz işveren sizi özgüvensiz ve güçsüz biri olarak görecektir. Bundan dolayı gereksiz yere özür dilemeyin. Sadece gerekli yerlerde özür dileyiniz.

İş Mülakatında Yanlış Tokalaşmak

İş mülakatına gittiğinizde ilk karşılaşma önemlidir. Tokalaşmak da bunlardan birisidir. İletişimi güçlü tutmak ve karşı tarafa güven vermek için doğru bir şekilde selamlaşmanız veya tokalaşmanız gerekmektedir. Burada öyle bir ayarlama yapmanız gerekiyor ki, işverenin elini çok sıkmadan, çok da güçsüz bırakmadan tokalaşmanız gerekiyor. Göz teması kurarak kısa bir şekilde tokalaşmanız önemlidir.

İş Mülakatında Eski ya da Mevcut İşvereni Şikayet Etmek

İş mülakatında yapılan hatalardan birisi de eski ya da mevcut işvereni şikayet etmektedir. Elbette memnun olmadığınızı normal bir dille izah edebilirsiniz ancak bu şikayet uzun sürmemeli. Mevcut işvereninizden sürekli şikayet etmeniz mülakattaki işverende olumsuz bir etki oluşturabilir. Sırf işvereninden memnun olmadığı için iş görüşmesine gelmiş şeklinde bir algı oluşabilir.

İş Mülakatında Sorulara Sürekli Evet – Hayır Şeklinde Cevap Vermek

İş mülakatında sorulan sorulara sürekli evet – hayır şeklinde cevap vermek yapılan hataların başında gelmektedir. Sürekli olarak kısa cevaplar vermek, işverenin sizin hakkınızda bilgi edinememesine neden olacaktır. Bu da olumsuz karşılanacaktır. Bu cevapları veren adaylar işverenin gözünde parlak olmayan adaylardır.

İş Mülakatında Cevaplara Fazla Çalışmak

Bu durum işe başvuran kişinin çok fazla pratik yaptığını gösterir. Sorulacak sorulara elbette ki nasıl cevap vermeniz gerektiğine hazırlanmanız önemlidir. Ancak ezberlenmiş ve üzerinde fazla çalışılmış sorular samimiyeti ve doğallığı düşürecektir. İşveren bu durumdan da rahatsız olacaktır.

İş Mülakatında Telefona Bakmak

İş mülakatındayken yapılacak en büyük hatalardan biri telefona bakmak olacaktır. Mülakata girdiğinizde sadece işverene odaklanmanız gerekmektedir. Bundan dolayı telefonunuzu tamamen kapatmanız ya da sessize almanız iyi olacaktır. Eğer mülakat sırasında telefona bakarsanız işveren nezdinde olumsuz bir hava oluşacaktır.

 


Son Güncelleme: 16.02.2020 15:56
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.