İş Yaşamında Performans Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler Konusunda Öneriler

İş yaşamında performans arttırmak için çalışanlar birçok farklı yol deniyor. İşte çalışırken en yüksek performansınızı işinize yansıtmak için yapmanız gerekenler.

İş Yaşamında Performans Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler Konusunda Öneriler

İş yaşamında birçok sebepten dolayı çalışanların performanslarında düşüşler yaşanabilir. Performans düşüklüğü gün içinde olabileceği gibi uzun dönemli de olabilir ve verimliliği oldukça düşürebilir. Dolayısıyla etkin çalışma söz konusu olamaz. 

Bu durumlarda performans arttırıcı yolların denenmesi ve kişilerin düzenli olarak bu uygulamaları yapmaları gerekmektedir. İş yaşamında yüksek motivasyon ve verimlilik sağlanabilmesi için bu yolların uygulanması şarttır. Sebei ise her çalışanın bildiği gibi uzun süreli aynı performansı sergilemek oldukça güç bir durumdur. Bu yollar, çalışanın kişisel gelişimine de katkıda bulunacak önerilerdir. 

Öncelikle yapılacak olan işlerin önemlilik derecesine göre listelenmesi için bir liste hazırlanmalıdır. Acil durum söz konusu olan işlerin liste başına alarak önce bu işleri hallederek zamandan tasarruf ederek çalışma sürenizi etkin bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.. Ardından günlük olarak yapılması gerekenler ile günlük olarak hedefleneler listeye koyulmalıdır.

En zor ve en sıkıcı gelen işleri öğlen saatleri sonrasından alarak öğlen öncesine atmak performansı arttırır. Gün içinde en verimli olunan saatin her kişiye göre farklılık göstermesinden kaynaklı olarak bu zamanın belirlenmesi ve bu işlerin o zaman aralığında yapılması da bir öneridir.

Çalışma ortamınızın sessiz, keyif alacağınız ve sevdiğiniz objelerden oluşması oldukça önemlidir. Kimse bulunmak istemediği bir ortamda çalışamaz. Hedeflerinizi tamamlamadan çalışma ortamından da ayrılmamanız gerekir.

Telefon konuşmaları yapılacaksa, bu görüşmelerin bir an önce tamamalanması önemlidir. Günün en verimli saatleri çoğu insan için sabah saatleridir. Bu nedenle işlerinizin en önemli olanlarını ve telefon görüşmelerinizi vakit kazanmak amacıyla sabahları gerçekleştirin.

Makina gibi çalışarak aynı performansı almamızın yolu olmadığından kendinize mola zamanları belirlemeniz enerjinizi kontrol altınıza almaya yarar. Çalışma ortamınızdan bu mola saatlerinde uzaklaşmanız ise gün içinde enerjinizi yükseltecek püf noktalarıdır. İş yaşamında mutlaka mola saatlerinin olması şarttır.

Mutlaka bir ajandanız veya not defteriniz olmalı. Ajandanızın içerisine yaptığını işleri yazmanız, neleri yapmanız gerektiğini günlük ve haftalık olarak planlamanız işleri halletiğinizin göstergesi olacağı için motivasyonunuzu da arttıracaktır. Yapacağınız işlerin ayrıntısını ufak notlar halinde belirtmeniz ise sizlere işlerinizin detayları hakkında da ipuçları verecektir.

Enerjinizin ve motivasyonunuzun yüksek olduğunu düşündüğünüz zamanlarda sevdiğiniz işleri yapmaya özen gösterin. 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 14:44

YORUM EKLE

Popüler Haberler