İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
17 Temmuz 2019 Çarşamba 23:45
İşe İzinsiz Gelmeme Tutanağı Nasıl Doldurulur? Tutanak Örneği

4857 sayılı iş kanununun 25. maddesindeki işe izinsiz gitmeme tutanağına göre izinsiz işe gitmeyen işçiler, tutanakla işten çıkarılabilir. İşveren ve işçi arasında yapılan sözleşme bu tutanakla bozulur. İşverenden izin almadan ve geçerli bir sebebi olmadan 1 ayda 2 gün işe gitmeyen işçinin sözleşmesi feshedilir. Geç kalan işçiye aynı yaptırım uygulanamaz. Sadece uyarı verilebilir.

  • Çalışan, 1 ayda 3 iş günü işe gitmezse, 1 ayda 2 defa izin günlerinden sonra işe gitmezse, peş peşe 2 gün işe gitmezse sözleşmesi feshedilebilir.

İşe izinsiz gelmeme tutanağı prosedüre uygun şekilde hazırlanmalıdır

Tutanağı işveren eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve olaya şahit işçi veya personellerin imzası da alınmalıdır.

İşçinin en son bildirdiği adrese tebligat noter aracılı tebligat gönderilmelidir. Gönderilen tebligat mahkemede belge niteliği taşıdığından belge kesinlikle gönderilmelidir.

Tutanağa işçinin işe gitmediği günler, mazereti olmadığı takdirde kaydedilir. Mazereti olan işçiler bunu kanıtlamalıdır. Verilen süre içerisinde işçi bunu açıklamalıdır. Geçerli bir sebebi yoksa işçinin iş akdi feshedilir. Bazen işçinin yakınlarının da şahitlik etmesi istenebilir.

İşçi işe gelmiyorsa işveren öncelikle şahitlerin de imzasını taşıyan bir tutanak tutmalıdır. İşçi işe gitmediğinde eğer hiçbir açıklaması yoksa işveren herhangi bir ödeme yapmadan işçiyi işten çıkarabilir.  Tutulan tutanak işçinin adresine gönderildikten sonra işçinin bir açıklaması varsa bunu belgelerle kanıtlamalıdır. Bildirilen süre içinde gerekli belgelerin ulaştırılmaması sonucu ya da geçerli bir mazeretin bulunmaması durumunda iş akdi haklı olarak sonlandırılır. Bu noktada işveren işçinin işe gitmediği durumlarda bunu kanıtlamalıdır. Bu yüzden işveren ihbar ve kıdem tazminatına maruz kalmak istemiyorsa tutanağını eksiksiz tutmalıdır.

4857 sayılı İş Kanununun 5. Maddesinin 2. Kısmında; ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin varlığı, işe gitmemek de bulunur. İşçinin mazeretsiz şekilde işe gitmediği durumlarda; ihbar ve kıdem tazminatı için başvurularda haksız sayılmaktadır. Bundan dolayı tutanak tutulduğu takdirde işe gitmeyen işçi hiçbir ödeme alamayacaktır.

İşe gitmeyen memur; 1 ayda 1-2 defa mazeretsiz olarak işe gitmemişse, memurun brüt aylığının 1/30- 1/8 arasında bir kısmı kesilir. Ancak mazeretsiz ya da izinsiz olarak 2’den daha fazla gün işe gitmeyen memurların görevinin ağırlığına göre işi 1-3 sene durdurulur. Kademe ilerlemesi de durdurulur. Sürekli olarak göreve gitmeyen memurlar için yaptırımlar daha ağırdır. Mazeretsiz ya da izinsiz 10 gün işe gitmeyen memur; yazılı talep aranmadan işten ayrılmış sayılır. Kesintisiz 10 gün boyunca işe gitmeyen  memurlar 1 sene sonra yeniden devlet memurluğuna alınmazlar.

İşe gelmeme tutanağının düzeltilmesi için noter onaylı tebligata karşı kanıtlı mazeret gerekir. İşverenin karar verdiği süre içinde işçi mazeretini kanıtlar. Genelde bu bir hafta olur.

Geçerli sayılacak mazeretler ise; hastalık durumu için hastalık raporu, Ölüm ya da yakınlarının vefatı dolayısıyla gelememe halinde ölüm belgesi, kaza ya da ailesel sorunlarda ise durumun izahı olabilir. Geçerli sebebi olan işçilerin kovulma durumu olmaz ancak sebepsiz gitme durumunda işçi tüm kıdem ve ihbar tazminatı hakkını kaybeder.

İşe geç kalma durumunda işçi işten çıkarılmaz ancak bunu sürekli yapan yada sorumluluk sahibi olmayan  işçiler için bir ay içinde kaç saat işe geç kaldığı hakkında tutanak tutulabilir ve düzeli geç kalmalarda işten çıkarma söz konusu olabilir. İşe davet yazısını alan işçi 3 günde ya işe geri döner yada belgelerle mazeretini ispatlat aksi takdirde tazminat almadan işten çıkarılır ve karşı çıkma hakkı bulunmaz.

Tutanak öneği

İşe İzinsiz Gelme Tutanağı Öneği

İŞE İZİNSİZ GELMEME

 

TUTANAKTIR

İŞVERENİN ;

Adı Soyadı-Unvanı                                    : ………… ..

Adresi                                                      : …………..

SGK İşyeri Sicil Numarası                          : ………….

 

Yukarıda       Adı       Soyadı/Unvanı       adresi     işyeri  sicil numarası  ile  kayıtlı işyerimizde  çalışan ……………….. T.C.numaralı sigortalı işçimiz ŞAHSIN AD SOYAD, …/…../20… tarihinde iznimiz ve bilgimiz olmaksızın mazeretsiz olarak mesaisine gelmemiştir

 

Bu tutanak …/…../20…  tarihinde aşağıda isimleri yazılı şahitler huzurunda düzenlenmiş ve okunmuştur.

İşveren / Vekili / Bölüm Amiri                              Şahit         .                                         Şahit

Adı Soyadı/Unvanı                                            Adı Soyadı/Unvanı                         Adı Soyadı/Unvanı

imza                                                                 imza                                                    imza

Son Güncelleme: 17.07.2019 23:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler