İsim Denklik Belgesi Nedir?İsim Denklik Belgesi Ne Kadar Sürede Gelir? İsim Denklik Belgesi Sorgulama İşlemleri

İsim Denklik Belgesi Nedir? İsim denklik belgesi yurtdışından Türkiye’ye göç eden insanların resmi işlemlerde sorun yaşamamaları adına düzenlenen bir belgedir. Peki Sorgulaması Nasıl Yapılır? Kişilerin sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir…

İsim Denklik Belgesi Nedir?İsim Denklik Belgesi Ne Kadar Sürede Gelir? İsim Denklik Belgesi  Sorgulama İşlemleri

İsim Denklik Belgesi Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Farklı bir ülkeden Türkiye’ye göç etmiş olan vatandaşların isimlerini Türkçe bir isim ile değiştirmeleri gerekebilmektedir. Bu değişim sırasında göçmenlerin sonradan göç etmiş oldukları ülkeden vatandaşlık almaları kapsamında halledilmesi gereken işlemler bulunmaktadır.

İsim Denklik belgesi farklı bir ülkeden Türkiye’ye göç etmiş kişilerin isim değiştirme işlemleri sırasında ve sonrasında sorun yaşamamaları için alınan bir belgedir. Bu belge ile birlikte kişiler önceki ismini yeni bir Türkçe isim ile değiştirdiğini kanıtlayabilmektedir. İsim denklik belgesinin ilgili kurumlar tarafından oluşturulmuş olması büyük önem arz etmektedir.

Nasıl Alınır?

İsim denklik belgesi Nüfus müdürlükleri aracılığı ile düzenlenebilmektedir. İsim denklik belgesi almak isteyen bireylerin ilk olarak Türk vatandaşı olmadan önceki isim ve soyisimlerinin MERNİS sisteminde olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer isim sistemde çıkıyorsa belge düzenlenmektedir.

Eğer ki kişinin isim ve soyismi MERNİS sisteminde bulunmuyor ise bireyin ülkesinin onayının olduğu kimlik belgesi ve noter tasdikli pasaportun Türkçe çevirisine bakılmaktadır. Sonrasında işlemler tamamlanır ve isim denkliği belgesi düzenlenmektedir.

İsim denkliği belgesi çıkarılırken bireylerin aşağıda sıralanmış olan evrakları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

  • İsim denklik belgesi dilekçesi
  • Vatandaşı olunan ülkedeki kimlik belgesi
  • Pasaport ve noter onaylı çevirisi

Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsim denklik belgesi sorgulama işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi intenet sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. Siteye girildikten sonra talep edilen bilgilerin doldurulması sonrasında bireyler sorgulama işlemini gerçekleştirebilecektirler.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 10:08

YORUM EKLE

Popüler Haberler