İŞKUR açık iş ilanları ve personel alımının yapılacağı belediyeler

Korona virüs salgını sonrası birçok iş yeri kapatıldı ve çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldı. İşsiz kalan insan sayısı arttı ve iş arayışları başladı. İŞKUR üzerinden iş ilanları yayınlanmaya devam ediyor. İş arayanlar için açık iş ilanları yayınlandı. İşte detaylar...

İŞKUR açık iş ilanları ve personel alımının yapılacağı belediyeler

Korona virüs salgınının ardından birçok insan işsiz kalmıştır. İş arayan insanlar çareyi İŞKUR üzerinden aramaya başladı. İŞKUR intenet sitesi üzerinden iş ilanlarına başvurular alınmaktadır.

Ülkemizde de korona virüs vakası görüldükten sonra birçok önlem alınmaya başladı. Binlerce iş yeri bu yüzden kapatıldı ve iş yerlerinde çalışan işçiler, işsiz kaldı. İşyeri sayısı her geçen gün azalmaktadır. İşsiz kalan vatandaş İŞKUR platformuna akın etti. İşkur 60 binden fazla personel ve işçi alımı gerçekleştirmektedir. Nisan atında bu rakamı yarıya indirdi ve işçi alımları gün geçtikçe daha da azalacak ve işsizlik oranı yükselecektir. Bunun nedeni sağlık tedbirleri kapsamında alınan kararlardır.

İŞKUR Personel ve İşçi Alımları Başvuru İşlemi

İŞKUR işçi ve personel alımları ilanlarını resmi intenet sitesi üzerinden yayınlamaktadır. Tüm dünyayı saran korona virüs salgınından sonra başvurular için artık şubelere gidilmemektedir. Büyün başvuru işlemleri intenet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.

Başvuru yapmadan önce ilk olarak intenet sitesine kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt yaptırdıktan sonra ilanlara başvurular gerçekleştirilebilir. İŞKUR personel ilanı yayınladı. Bu ilana göre 7 farklı ilde belediyelere en az lise mezunu kamu personeli alınacak. Alınacak alımlar ile ilgili şartlar da açıklandı. Kamu personellerinin alacağı maaşlar 3.750 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir.

Alınacak olan kamu personeli ilanı ile ilgili detaylar:

Belediye memurları alınacak. Maaşları 3.750 TL ile 4.000 TL arasında olacak. KPSS Puanları 50 ile 65 arasında olacak. İlan için başvurular 20 Nisan 2020 tarihinde başlayacak ve 1 Mayıs 2020 tarihinde sona erecek.

Personel Alımının Yapılacağı Belediyeler

-Kulu Belediyesi,

-Sultandağı Belediyesi,

-Taşpınar Belediyesi,

-Evreşe Belediyesi,

-Baydarlı Belediyesi,

-Pazaryolu Belediyesi,

-Bingöl Belediyesi başkanlıklarına alımlar yapılacak.

Belediyelere alınacak olan personellerin farklı branşlarda görevlendirileceği de bildirildi. Farklı illerde yer alan Belediyeler tarafından da personel alımı yapılacağı açıklandı.

İŞKUR Açık İş İlanları

İşkur, Nisan ayında 23 farklı kamı kurumunun işçi alım ilanını resmi intenet sayfası üzerinden duyurdu. Açık iş ilanları, kamu memur alımı, kurum dışı kamu işçisi alımları ile ilgili ilanlar verilmeye devam etmektedir.

Son olarak yayınlanan ilana göre belediyeler dahil kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak engelli ve engelsiz adaylar arasından 282 işçi ve personel alım ilanı yer almaktadır. İŞKUR ilanlarına İşkur resmi intenet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. İlanlar ile ilgili detaylarda intenet sitesinde yer almaktadır. Başvuru için siteye üye olmanız ve size en uygun olan işi seçmeniz gerekmektedir.

İŞKUR Açık İş İlanları Başvuru İşlemi

İŞKUR, ilanları resmi intenet sitesi üzerinde yayınlamaktadır. İntenet sitesinde yayınlanan ilanlara ulaşabilirsiniz. Size uygun bir ilan var ise intenet sitesine kayıt olarak ilana başvuruda bulunabilirsiniz.

Sisteme iş arayan veya iş veren olarak kayıt olabiliyorsunuz. İş arayan olarak kayıt olduktan sonra aradığınız işi arama butonuna yazınız. Aradığınız pozisyonu, niteliği, mesleği, beceriyi veya firmayı yazabilirsiniz.

Genel iş ilanlarını görmek istiyorsanız bu kısımları doldurmadan arama butonuna basınız. iş arayanlar çalışma yeri, ülke, il, ilçe, meslek vb gibi yerleri doldurarak iş arayabilmektedir. Size en uygun işi bu şekilde bulabilirsiniz. İŞKUR sistemi üzerine kayıtlı olanlar İşkur tarafından belirli aralıklarla yayınlanan iş ilanlarını görebilecektir.

İŞKUR’dan Sigortalı İş Müjdesi!

İşsizlere müjde İşkur’dan geldi. 9 ay sigortalı iş müjdesini veren İŞKUR, toplum yararına programlar uygulaması kapsamında bu iş ilanının verildiğini belirtti. İşsiz olan ve iş arayanlar TYP uygulaması ile intenet başvurusu ile katılarak 9 ay sigortalı şekilde asgari ücret alabilecek.

İlk olarak İşkur resmi intenet sitesi üzerine kayıt olunmalıdır. İŞKUR üyelik sözleşmesi onaylandıktan sonra TYP uygulaması ile işsizler asgari ücret alabilecek. Bu ücret 9 ay boyunca verilecek. TYP programları için İŞKUR bazı dönemler ilan açmaktadır. TYP için personel alımı yapılır. İŞKUR üzerinden üye olanlar bu iş için başvuruda bulunursa değerlendirmeye alınır ve daha sonra işe yerleştirilir.

TYP uygulamasına yalnızda intenet başvurusu ile katılım olmaktadır ve bu yüzden üyelik şartı bulunmaktadır. Üye olan kişiler bu intenet sitesi üzerinden çalışmak istedikleri süreyi, ili ve ilçeyi belirttikten sonra çalışma alanından istediğini seçebilir. Bu şekilde bir ön başvuru oluşur. TYP uygulamasından 18 yaşını tamamlamış olan işsizler ve emekli veya malul maaşı olmayanlar yararlanabilmektedir. İl Müdürlükleri tarafından kura yapılacak ve başvuran adaylar bu şekilde belirlenecektir.

3 yıl önce yararlanan bir karaname ile aynı adres içerisinde ikamet eden aileden sadece 1 kişi bu uygulamadan yararlanabilmektedir. Ayrıca 3 kez mazeretsiz olarak iş başvurusuna katılmayanlar artık bu uygulamayı kullanamazlar.

TYP Uygulamasında Ne Kadar Maaş Veriliyor?

TYP sayesinde işsiz kalanlar 9 ay asgari ücret alabilecek. Ayrıca geçim indiriminden ve çocuk yardımında da yaralanabilecekler. TYP uygulamasına katılanların devam zorunluluğu bulunmaktadır. Mazeret bildirenler onay alırsa toplam 14 gün ücretsiz izin imkanından faydalanabilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 09:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler