İŞKUR İşsizlik Maaşı Ödemeleri Bayramdan Önce Yapılacak mı? İşkur İşsizlik Maaşları Ne Zaman Ödenecek?

İŞKUR’un sağladığı işsizlik maaşı ödemeleri Ramazan Bayramı sebebiyle öne çekildi. İŞKUR işsizlik maaşı ödemeleri bayramdan önce yapılacak mı? İŞKUR işsizlik maaşları ne zaman ödenecek? İşsizlik maaşları Ramazan Bayramı sebebiyle 31 Mayıs Cuma günü hak sahiplerine ödenecek.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ödemeleri Bayramdan Önce Yapılacak mı? İşkur İşsizlik Maaşları Ne Zaman Ödenecek?

Normal şartlarda her ayın 5’inde ödenen işsizlik maaşları, Ramazan Bayramı’ndan önce ödenecek. İŞKUR tarafından her ayın 5. gününde ödenen işsizlik maaşları Ramazan Bayramı sebebiyle erken ödenecek ve işsizlik maaşları 31 Mayıs Cuma günü hak sahiplerine ödenecek.

İşsizlik maaşını kimler alabilir?

4A’ya bağlı olarak çalışan sigortalılar haksız ve sebepsiz yere işten çıkarıldıklarında işsizlik maaşı alma hakkı elde ederler. Ancak işsizlik maaşı için prim şartlarının sağlanması gerekmektedir.

İstifa eden kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

İş sözleşmesi haklı fesih kapsamına giren kişiler işsizlik maaşına başvuru yapabilmektedir. Haklı bir sebepten dolayı istifa eden kişiler, bu sebeplerini kanıtlarlarsa işsizlik maaşı alabilirler.

Her sigortalının işsizlik maaşı hakkı var mıdır?

İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 sene içerisinde 600 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Ayrıca işten ayrılmadan önce son 120 günde de hizmet akdine bağlı olarak çalışmak gerekmektedir.

İşsizlik maaşı ne kadar süre alınabilmektedir?

İşsizlik maaşı alma süresi ödenen prime göre değişiklik göstermektedir. Son 3 senede 600 gün primi olan kişiler 6 ay boyunca, 900 gün primi olanlar 8 ay ve 1080 gün primi olan kişiler de 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilmektedir. İşsizlik maaşının tutarı çalışan kişilerin maaşlarına göre değişmektedir.

İşsizlik maaşı brüt maaşın %40’ı kadar olabilmektedir. Ayrıca bu maaş brüt asgari ücretin %80’inden fazla olmamaktadır. Maaştan yalnızca damga vergisi kesilmektedir.

İşsizlik maaşı alabilme şartları nelerdir?

- İşçinin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması,

- Hizmet akdinin bitmesinden önceki 20 gün hizmet akdine tabi olmak,

- İşsiz kalmadan önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması,

- İşten ayrıldıktan sonra en az 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuru yapmak gerekmektedir.

İşsizlik maaşına başvurular nasıl yapılır?

İşin sonlanmasından sonra en az 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuru yapan kişiler işsizlik maaşı alabilmektedir. Başvurular bizzat bir İŞKUR şubesine gidilerek veya www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Geç başvuru yapan kişilerin işsizlik maaşından kesinti yapılmaktadır.

İşsizlik maaşı miktarı ne kadardır?

İşsizlik maaşı, kişilerin son dört aylık süreçteki maaşları esas alınarak oluşan ortalama brüt kazancın %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik maaşı miktarı, brüt asgari ücretin %80’ini geçememektedir. İşsizlik maaşından sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 03:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler