16 Eylül 2019 Pazartesi 21:49
İŞKUR TYP nedir? İşkur TYP'lere başvuru şartları nelerdir?
Takip Et:

Toplum Yararına Program, İŞKUR’un düzenlediği bir program olarak karşımıza çıkmaktadır. İşsizlik oranlarının artış göstermesiyle birlikte toplum yararına program kapsamında yerine getirilmesi gereken hizmetlerin işsiz kimseler tarafından yapılması sağlanmaktadır. TYP ile bireylerin çalışma disiplininden uzaklaşması, geçici ve gündelik işleri yerine getirmesi hedeflenmektedir.

TYP başvuruları nasıl yapılır?

Toplum Yararına Program için başvuruda bulunacak bir kimsenin minimum 6 ay İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor. Bu süreçte İŞKUR’a kayıt yaptırılması gerekiyor. İŞKUR kaydı bulunan kişilerin dönemsel TYP eğitimlerini takip etmesi önem taşımaktadır. TYP başvurusunda bulunacak İŞKUR kayıtlı bireylerin merkez binalarına gitmesi veya intenet sayfasındaki formu doldurarak eğitimlere kayıt yaptırması gerekmektedir. Eğitimlere katılım sağlayan adaylar TYP kapsamında değerlendirmeye alınacak ve bireylerin hangi işleri nasıl yapacakları konusunda bilgiler verilmektedir.

TYP katılım koşulları nelerdir?

TYP programlarıyla geçici bir iş sahibi olmak isteyen bireyin İŞKUR’a aktif kayıtlı olması ve iş arama sürecinde olması gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş, emekli olmayan ve öğrenci olmayanlar başvuruda bulunabiliyor.

TYP görevlendirme seçimleri nasıl yapılıyor?

TYP kapsamında yapılan seçimler 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemler; noter kurası, liste yöntemi şeklinde olmaktadır. Yüzde 80’i noter kurası ve yüzde 20’si liste yöntemiyle belirlenmekle birlikte kişilerin listesi yapıldıktan sonra işi yerine getirebilecek bireyler listeye eklenir ve bireylerin yalnızca yapabilecekleri işleri konusunda TYP programlarına dahil olmaları konusunda ilerleme kaydedilir. Listede yer alabilecek adaylar ise; kadınlar, 35 yaşından büyükler, engelliler, yüz kızartıcı suç işlememiş olmak şartıyla eski hükümlüler, terörle mücadelede maluliyet emekliliği almayacak seviyede hafif yaralananlar.

TYP başvuru sistemi nasıldır?

TYP başvurularında, katılımcı sayısı baz alınarak hareket edilir ve başvuru süreci tamamlandıktan sonra yeni katılımcılar dahil edilemez. 2017 yılında yapılan düzenleme gereğince TYP katılımcıları seçilirken hakkaniyet ve toplumsal huzur hedeflenmektedir. Buna göre TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemiyle aynı adresten yalnızca 1 kişi alınacak. Aynı adresten TYP’ye başvuruda bulunacak adayların farklı programlar için başvuru yapması gerekmektedir.

Katılımcılara ne kadar ödeme yapılır?


TYP katılımcıları için ödenecek tutar 2020.90 TL yani asgari ücrettir. Çalışanın vergi ve sosyal güvenlik prim gideri ise 1.113.14 TL’ye denk gelmekte ve bu tutar İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

TYP ile hangi işler bulunabilir?

TYP projelerinde adaylar;

Çevre ve sokak temizliği, kamu altyapı yenileme işleri, MEB’e bağlı okullardaki çevre düzenlemeleri, okullarda bakım, onarım ve boya, temizlik görevlisi çalışma alanı, restorasyon, ağaçlandırma, park ve peyzaj, vadi ve dere ıslahı gibi faaliyetleri yürütmelidir.

TYP ile ne kadar süreyle istihdam yapılır?

TYP projelerinde bir işin sürekliliği maksimum 9 ay olmaktadır. 01.01.2019 tarihinde imzalanan sözleşmeyle programla işe giren çalışanların sözleşmesinin uzatılmayacağına dair bir karar vardır. Buna göre işçinin TYP ile çalışması ona kadro verilme olanağı sağlamamaktadır.

TYP ile bir kişi en fazla 45 saat çalışabilmektedir. Mesai saatleri yapılacak işe bağlı olarak gece veya gündüz olmak suretiyle değişiklik gösterir. Program kapsamında bir kişi aynı anda peyzaj işleriyle uğraşarak ilerleyen saatlerde ağaçlandırma çalışmaları yapabilir.

Kimler TYP programına alınmaz?

İŞKUR’un düzenlemiş olduğu herhangi bir kurs veya programlardan yararlanmayan bireyler TYP kapsamında alınmazlar. Başvuru sahiplerinin minimum 6 ay süreyle işsiz olması gerekmektedir. TYP ile belirlenen işe herhangi bir gerekçe göstermeden girmeyenler programa alınmaz ve 24 ay geçmeden yeniden giriş yapamazlar. TYP süresini tamamlamış olan bireyler yeniden TYP’ye başvuruda bulunabilmektedir ancak sunulan teklifi 3 kez ardı ardına reddeden bireyler 24 ay geçmeden yeni başvuru yapamaz.


Son Güncelleme: 16.09.2019 21:49
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.