İstanbul 20°
parçalı az bulutlu
18 Şubat 2019 Pazartesi 10:50
İŞKUR’a Nasıl Başvuru Yapılır? İşkur'a Başvuru Yapmak İstiyorum

Binlerce kişi İŞKUR ile açık iş başvuruları ile şansını denemekte ve aradıkları işi bulabilmektedir. Ülke genelinde istihdamın sağlanabilmesi ve geliştirilebilmesi için faaliyet gösteren İŞKUR, her yıl binlerce kişinin iş bulmasına öncülük etmektedir. İşsizlik sorunun çözülebilmesi ve işsizlik sigortası hizmetini sağlayan İŞKUR, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlıdır.

İŞKUR’a Nasıl Başvuru Yapılır?

İş-Kur’da yer alan açık iş ilanlarına başvuru yapabilmek veya iş ilanı verebilmek için kuruma üye olmanız gerekmektedir. https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden üye ol sekmesine tıklayarak sizden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Sistemde üyelik açıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve kurum şifreniz ile giriş yapabiliyorsunuz. Bir sonraki adımda ise sayfada yer alan Açık İş İlanları bölümünden iş ilanına başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin 14 yaşından büyük olması ve silah altında bulunmaması gerekmektedir. Gerçekdışı beyanda bulunarak başvuruda bulunan kişilerin başvuruları reddedilir. Başvuruda bulunan kişiler sistem üzerinden iş ilanlarını, mesleki eğitim kurslarını, girişimcilik programlarını ve toplum yararına programları inceleyebilir.

Engelli vatandaşların da iş kayıtlarını alan kurum, kadroya başvurabilmek için en az yüzde 40 engelli olma şartı koşmuştur. Bireyin, sağlık kurulundan en az yüzde 40 engelli olduğuna dair resmi belge ile başvuru yapması gerekmektedir.  

Kimler İŞKUR'a Başvuru Yapamaz

Devletin milletiyle bütünlüğüne, anayasal düzenine, milli savunmaya, devlet sırlarına karşı işlenen suçları sabit görülen ve bir yıl veya daha fazla süreyle hüküm giyenler başvuru yapamazlar. Ceza süresine bakılmaksızın daha önce rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma ve hileli iflas yaptığı sabit görülen kişilerin başvuruları reddedilir. 

 

İŞKUR Başvuruları Resmi Duyurusu

İşkur Engelli Kaydı Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişilerin, engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kayıplarının en az %40'ından yoksun olduklarını, 30.03.2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Engellilik Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikle belirlenen yetkili sağlık kuruluşlarının birinden alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmektedir. İntenet üzerinden engelli olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin sağlık kurulu raporunu İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan engelliler normal statüde işlem görecektir. Raporlarında herhangi bir işte çalışamaz bilgisi olanların engelli kaydı alınmayacaktır.

Süreli raporlarda da rapor tarihi dikkate alınarak engellilik derecesinin kalktığı tarihten itibaren iş arayan kaydı sistem tarafından otomatik olarak normale dönüştürülecek, engelliliğinin devam ettiğine dair yeni bir rapor getirilmesi halinde engelli kaydı bu rapor doğrultusunda güncellenecektir. İşkur Eski Hükümlü Kaydı Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak şartıyla; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanlar, cezası ertelenenler, koşullu salıverilenler, denetimli serbestlikten yararlananlardan eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirenler, eski hükümlü sayılacak olup ilgili mevzuat hükümlerinden yararlanacaktır. İntenet üzerinden eski hükümlü olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin belgelerini İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan eski hükümlüler normal statüde işlem görecektir. İşkur Öncelikli Gönderme Hakkına Sahip Olanların Kayıt İşlemleri Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi taleplerine öncelikli olarak müracaat edecek olanlar, öncelik hakkı sahipliğine ilişkin belgelerini İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan öncelikliler normal statüde işlem görecektir. İşkur Kayıtların Geçerlilik Süresi ve İşlemden Kaldırılması Kayıtların aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren on iki aydır. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar intenet üzerinden Kurum portalına giriş yaparak “İş Arama/Kayıt Durumu” menüsünden kaydını aktif duruma getirebilirler veya İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine şahsen, telefon, faks, e-mail vb. iletişim araçlarıyla müracaat etmeleri halinde kayıtları yetkili Kurum personelince müracaat tarihinden itibaren aktif duruma getirilir. Aktif olarak işlemde kalma süresi içinde işlem görmeyen veya diğer nedenlerle pasif duruma alınan kayıtlar, iş arayan tarafından güncelleninceye kadar aktif olarak değerlendirilmeyecektir.

Son Güncelleme: 18.02.2019 10:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.