İşsizlik Maaşı almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?

İŞKUR, kendi istekleri dışında işsiz kalan yani işveren tarafından işine son verilmiş olan vatandaşlara, işsizlik maaşı ödemesi yapıyor. Ancak kanun ile belirlenmiş şartları taşıyan vatandaşlar, işsizlik ödeneği alabiliyor. Bu şartlardan en önemlisi ise İŞKUR tarafından belirlenmiş süreler boyunca çalışmış olmak.

İşsizlik Maaşı almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?

Türkiye’de belirli bir süre çalıştıktan sonra işsiz kalan vatandaşlara ödenen işsizlik maaşını alabilmek için bazı şartlar getirilmiştir. Bu şartlardan en önemlisi kişinin işten kendi isteğiyle (bazı durumlar hariç) değil de, işveren tarafından çıkarılmış olmasıdır. İşveren tarafından yapılan personelin işine son verilmesi durumunda ise işten çıkarılan kişininin çalıştığı kurumdan kendi hatası sebebiyle işine son verilmiş olmaması önemlidir.

İşsizlik Maaşı Şartları

İŞKUR tarafından ödenen işsizlik maaşı, belirli şartları taşıyan vatandaşlara ödenir. Bu şartlar;

  • Çalışanın verilen işi yerine getirmesi için herhangi bir sağlık sorunu ya da başka bir problem gösterilmeden işine son verilmiş olması,
  • Kanun ile belirlenmiş olan işsizlik maaşı alabilmek için belirlenen gün kadar sigorta priminin ödenmiş olması şartlarını taşıyanlar, işsizlik maaşı başvurularından olumlu sonuç alacaklardır.

İşsizlik maaşı, kişilerin ödenen sigorta primlerine göre değişim gösterir. Öneğin, kişi ayrılmak zorunda kaldığı kurumda yüksek bir maaş ile çalışmışsa ve sigorta primleri bu maaş üzerinden ödenmişse, alacağı işsizlik maaşı, daha yüksek olacaktır.

İşsizlik Maaşı İçin Başvuru

İşten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine ya da e-devlet portalı üzerinden İŞKUR sayfasına giriş yapılarak işsizlik maaşı başvurusu yapılabiliyor. Ayrıca, İŞKUR’a ait resmi web site olan www.iskur.gov.tr adresi üzerinden de başvurular kabul ediliyor.

İşsizlik Maaşı Alma Süresi

İşsizlik maaşı için başvuruda bulunan aşağıda belirtilen şartları taşımalarına göre maaş alacaklardır:

  • 600 gün süre ile sigorta primi ödenmiş çalışanlar için 180 gün,
  • 900 gün süre ile sigorta primi ödenmiş kişiler için 240 gün, 
  • 1080 gün süre ile sigorta primi ödenmiş kişiler için ise 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. 

İşsizlik maaşı için başvuruda bulunmuş kişiler en az 600 gün süre ile prim ödemiş olmalı ve son 4 ay içerisinde sürekli olarak prim ödenmiş olmalıdır.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Tutarları

  • Son 4 ay asgari ücret üzerinden primi ödenmiş kişiler için 1.023.36 Türk Lirası,
  • Son 4 ay 3500 Türk Lirası üzerinden primi ödenmiş kişiler için 1.400.00 Türk Lirası,
  • Son 4 ay içerisinde 6.000 Türk Lirası üzerinden sigorta primi ödenmiş kişiler için ise 2.046 Türk Lirası işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 20:19

YORUM EKLE