İşten Çıkış Belgesi Nasıl Alınır? İşten Çıkış Kodu Öğrenme

Eğer bir iş yerinden ayrıldıysanız işvereniniz işten çıktığınız tarihten en az 10 gün içerisinde işten çıkış belgesini SGK’ya göndermesi gerekiyor. İşten Çıkış Kodumu Nasıl Öğrenebilirim? İşten Çıkış Belgesi Nasıl Alınır? Özellikle çalışanlar bu belgeyi nasıl alacaklarını merak ediyorlar. İşte detaylar...

İşten Çıkış Belgesi Nasıl Alınır? İşten Çıkış Kodu Öğrenme

İşten çıkış belgesi her çalışan için çok önemlidir. İşten ayrılan bir çalışan için işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı almaya yarayan işten çıkış belgesi, herkesçe merak edilen bir konu. Bu yazımızda işten çıkış belgesinin nasıl ve nereden alınacağını anlattık.

İŞTEN ÇIKIŞ BELGESİ NEDİR?

SGK işten çıkış belgesi SGK’ya işveren tarafından bildirilen belgedir. Elektronik ortamda bulunan işten çıkış belgesini, işveren bildirir. Çalışanın işten çıkış tarihinden sonra 10 gün içerisinde SGK’ya bildirilmesi gerekir. Belgede işçinin ve işverenin kimlik bilgileri, çalışanın işten ayrılış sebebi, son 2 aya dair prim ve kazanç miktarı ve gün bilgileri yer alır.

İŞTEN ÇIKIŞ KODU NASIL ÖĞRENİLİR?

İşten çıkış kodu kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı için gerekli olan koddur. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki işten çıkış belgesi ve kodu E-Devlet üzerinden alınamaz.

İşten çıkış kodunu öğrenebilmek için öncelikle işten çıkış bildirgesini bulmanız gerekiyor. Bu bildirgeyi işverenden veya yakınınızdaki Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabiliyorsunuz. Bunların haricinde başka bir yerden alamazsınız. Zaten işveren bu belgeyi çalışanına vermek zorundadır. Fakat bazı işveren bu kurala uymamakta ve işçi de işten neden ayrıldığını bilmemektedir.

İŞTEN AYRILMA SEBEBİNİ DÜZELTEBİLİR MİSİNİZ?

İşten çıktınız ve işten çıkma sebebiniz yanlış bildirildi. Böyle durumlarda SGK işten çıkış nedeninizi önemser. İşsizlik maaşı alamama gibi ihtimaliniz söz konusu olabilir. Fakat işten çıkış nedeninizi düzeltmek ancak işverenin talebiyle ve onayıyla olur. Yine işten çıkış tarihinizden 10 gün içerisinde işten çıkış nedeniniz düzeltilebilir. İşveren bir dilekçeyle SGK’ya başvurur ve ayrılış nedeninizin düzeltilmesi talep edilir.

Eğer 10 gün içerisinde işten çıkış belgesi veya işten çıkarılma nedeni düzeltilmesi için başvuru yapılırsa herhangi bir para cezası yoktur. 10 gün sonrasında işveren herhangi bir güncelleme talep etse de düzeltme uygulanmaz.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 11:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler