İşten Çıkış Bildirgesi Aynı Gün Verilir mi? İşten Çıkış Bildirgesi Verilme Süreleri

İşverenlerin çıkış yapan personeli için vermek zorunda oldukları işten çıkış bildirgesi, takibi yapılması gereken bir konu. İşten çıkış bildirgenizi ne zaman ve nereden alabilirsiniz?

İşten Çıkış Bildirgesi Aynı Gün Verilir mi? İşten Çıkış Bildirgesi Verilme Süreleri

Çalışılan bir işyerinde belirli sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kaldığınız zaman, bu sürecin takibini dikkatli bir şekilde yapmalısınız. İşveren, işletmesinden ayrılan her personel için işten çıkış bildirimi yapmak zorundadır. İşveren, bu işlemi personelin işten ayrılış gününün bir sonraki günü itibariyle 10 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelidir. Öneğin, işten ayrıldığınız gün 15 Mart günü ise 16 Mart birinci gün olacak şekilde, 26 Mart tarihine kadar işten çıkış bildirimi yapmak zorunda.

İşten Çıkış Bildirgesini Vermemek Ya Da Geç Vermek 

İşveren, işten ayrılan personeline ait iştem çıkış bildirgesini SGK tarafından belirlenmiş olan süreler içinde yapmazsa, bazı cezai yaptırımlarla karşılaşır. Personelinin işten çıkış bildirgesini bildirmeyen işveren için, asgari ücretin brüt tutarının 10’da 1’ine denk gelen tutar kadar para cezası uygulanır. 

İşten Ayrılan Personel Aynı Gün Bildirilebilir Mi?

İşverenler, işten ayrılan personelini SGK tarafından belirlenen zaman dilimleri içerisinde yapabileceği gibi, aynı gün içerisinde de işten çıkış bildirgesi verebilirler. 

İşten Çıkış Kodu Nedir?

İşten çıkış kodu, işten neden ayrıldığınıza dair bilgiyi veren koddur. Bu kodlar, öneğin kendi isteğinizle mi ayrıldığınızı ya da işveren tarafından mı çıkarıldığınızı gösterir. İşten çıkış kodunuz işsizlik maaşı gibi başvurularda önemlidir. Bu yüzden işten çıkış kodunu bilmenizde fayda var.

İşten çıkış bildirgenizi, henüz e-devlet portalı üzerinden almanız mümkün değil. İşten çıkış bildirgenizi, bağlı bulunduğunuz SGK şubesine giderek T.C Kimlik Kartınızı göstererek almanız mümkün.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2019, 20:43

YORUM EKLE