İşyeri Aracına Kesilen Trafik Cezası İşçinin Maaşından Kesilir mi? İşyeri Aracının Trafik Cezasını Kim Öder

İşveren, işyerine ait araca kesilen trafik cezasını işçinin maaşından kesinti yaparken dikkat etmeli. Zira ücret kesme cezası ile ücretten kesinti birbirine karıştırılabiliyor.

İşyeri Aracına Kesilen Trafik Cezası İşçinin Maaşından Kesilir mi? İşyeri Aracının Trafik Cezasını Kim Öder

Günümüzde işverenlerin çoğu, işçilerine kullanmaları için araç tahsil etmektedir. İşçinin, işyerine ait araç ile trafik cezası alması durumunda, kesilen ceza doğrudan işverene ulaşıyor. İşverenler ise işçiden kaynaklanan trafik cezalarını işçinin maaşından kesebiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. İşveren, ücret kesme cezası ile ücretten kesintiyi birbirine karıştırmamalıdır. 

Ücret Kesme Cezası 4857sayılı İş Kanunumuzun 38. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre; 

"Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir."

Yani işveren ücret kesme cezası ile sağladığı tutarı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hesabına, bakanlıkça belirtilecek bankalardan birine bir ay içinde yatırması gerekli. Bu durumun yaşanmaması için işverenin yapması gereken şey ise çok kolay.

Bu tarz olaylarda başlıca yapılması gereken, işçi ile imzalanacak belirsiz süreli iş sözleşmesine işverenin gerekli hükümleri eklemesidir. İşveren, işçisine tahsil ettiği araca kesilen trafik cezasınının, yine işçisine ait olduğunu belirten hükmü iş sözleşmesine eklemelidir. İş sözleşmesine eklenen bu hüküm ile işveren işçisinden kaynaklı trafik cezalarından kurtulmuş ve sorumluluğu işçisine devretmiş olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 03:23

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil
Kamil - 1 ay Önce

Üç kuruşa gece gündüz direksiyon sallayacağım ondan sonra eee caza geldi öde bakalım şimdi anladım almanyanın 45 binşoföre ihtiyaç olduğunu kanadanin binlerce şoföre ihtiyaç olduğunu bu işin sonuna geldik şoförlük tamamen bitti bu işten ekmek kazanma devri bitti

Popüler Haberler