İyot'un insan vücuduna inanılmaz etkileri!

Tıp uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin'den iyot hakkında tavsiye niteliğinde açıklamalar geldi. İyotun insan vücuduna faydalarını haberimizde okuyabilirsiniz.

İyot'un insan vücuduna inanılmaz etkileri!

İyot,vücut sağlığının korunmasında en etkili maddelerin başında gelmekte ve tüm dünyada küresel bir sorun haline gelmektedir. Türkiye'de de durum farklı değil,insanların yüzde 99,9'u iyot eksikliği çekmektedir.Tıp Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin iyot hakkında şu açıklamalarda bulundu.

1-Boy uzatıyor!

İyot vücudumuz tarafından üretilmeyen ve besin yoluyla temin ettiğimiz, eksikliğinde ise birçok hastalığın oluşmasına ve zeka geriliği ayrıca yenidoğan bebeklerde ölüm riskini de arttırmaktadır. Dünya'da yaklaşık üç milyar insanın iyot eksikliği çektiğini belirten Dr. Ali Fuat Aytekin,"İyot aslında bir ilaçtır. Onsuz yaşanmaz. Boy uzatır, zeka geliştirir, kansere yakalanmamak için en önemli etkenlerin başında gelir. Bir radyasyon olsa ya da bomba atılsa sizi koruyacak olan tek madde iyottur." açıklamasında bulundu.

2-Troid bezlerine hormon salgılıyor!

İyot,troid bezinden hormon salgılanması için önemli bir maddedir.Günlük almamız gereken iyot miktatrı toplu iğne başı kadardır.Vücudumuz için gerekli olan mineralin gebelikte iki kat daha fazla daha ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Dr. Aytekin, "Tiroid bezi, beynin emir eridir.'' dedi.

3-Gebelerde troid bezlerinin çalışmasına yardımcı oluyor!

''Anne kendi metabolizmasını ve tiroid bezini ayarlarken, bebeğin de tiroid bezi çalışmaya başlar. Çocuğun boyunun uzaması ona bağlıdır. Tiroid beziniz ne kadar iyi çalışırsa büyüme hormonunuz da o denli iyi çalışıyor demektir. Aynı zamanda iyot çocukta zeka seviyesini artıran en önemli etkenlerdendir. İyotun çocuktaki zeka seviyesini yüzde 11,5 oranında artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı'' açıklamasında bulundu.

4-Sağlıklı yaşam sürmemize yarar sağlıyor!

Sağlıklı yaşam sürebilmek için iyotun önemini vurgulayan Dr. Aytekin sözlerine şöyle devam etti: ''İyot hep göz ardı edilen bir madde. Japonlar iyotu keşfetti; halkının boyunu uzattı. İyot'a neden ihtiyacımız var; ya da iyotsuz yaşanır mı? İyotsuz yaşanmaz. İyot birçok kanser türünün önlenmesinde bir numara ilaçtır, bir numaralı maddedir. İyot tiroid bezini çok iyi çalıştırır, prostat ve meme kanserini engeller.''

5-Zeka seviyesini etkiliyor!

Mental berraklıgı sağlayarak,zeka seviyesinin yüksek olmasını sağlar.Fakat topraklarımızda iyot bitti ve insanlar deniz kenarında yaşayarak iyot alıyoruz diye düşünüyorlar;bu tamamen yanlış.Deniz kenarında yaşayarak iyot buharını koklayabilmek ve alabilmek için o bölgenin içerisinde petrol havzalarının olması gerekir.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 02:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler