İzmir Göztepe ve Alsancak Stadları ne zaman açılacak?

Futbolseverlerin heyecanla beklediği İzmir Göztepe ve Alsancak Stadları ne zaman açılacak? Heyecanlı bekleyiş sürüyor. İnşaatlarda yol yarılandı. Detaylar haberimizde.

İzmir Göztepe ve Alsancak Stadları ne zaman açılacak?

İzmir’de yıllardır beklenen Göztepe ve Alsancak stadında yol yarılandı. İnşaatların yarısı tamamlanırken futbolseverlerin heyecanları arttı.Yeni tesislerin ne zaman açılacağı merak ediliyor.

Göztepe ve Alsancak’ta açılacak olan stadların inşaatı devam ediyor. Göztepe’de açılacak olan stadyumun inşaat çalışmaları %62 oranında bitti. Alsancak stadyumu için inşaat çalışmalarının henüz %52 si tamamlandı. Alsancak stadyum inşaatının devam etmesi için ödenek bekliyor.14 Haziran 2017 yılında ihalesi yapılan stadyumların ihalesini Binali Yıldırım almıştı. Kaba inşaatları tamamlanan stadyumların ne zaman tamamlanacağı merak ediliyor. Göztepe stadyumunun kaba inşaatı tamamen bitti ve çatı montajının da %85 i tamamlandı. Rönesans Holding’e bağlı olarak çalışan REC Uluslararası İnşaat ın stadyumda devam ettirdiği çalışmalarda prekast tribünler, altyapı, betonarme ve gfrac cephe çalışmaları bitirildi. Stadyumun ihalesini 218 milyon 800 Bin TL ile Rönesans Holding kazanmıştı. Stadyumun yapımında yaklaşık olarak 500 işçi çalışıyor. 4 kule vinciyle birlikte inşaat devam etmektedir.

Göztepe tesisleri geçtiğimiz günlerde 25 bin kişilik kapasiteye sahip olacağını açıkladı. TBMM de kabul edilen kapasite sayısıyla birlikte stadyum UEFA standartlarına da uymaktadır. Hibrit çim serme işlemlerinin eylülde başlanacağı da açıklandı. Yeni sezonun ikinci yarısında stadyum artık kullanılabilecek halde olacaktır. Aralık ayında Göztepe’ye teslim edileceği söyleniyor.

Göztepe’de yer alacak olan Gürsel Aksel Stadı pek çok olanağı da bünyesinde barındırıyor. Sosyal alanlarıyla dikkat çeken stadyumda taraftar meydanı, sosyal tesisler, mağazalar, müze ve spor alanları, idari bina yer alacak. Ayrıca stadın çatısında Türkiye’de hiçbir stadyumda olmayan yürüyüş parkuru da yer alıyor. Orada yaşayanlar çatıda yürüyüş parkurunda yürüyebilecek. Maç günleri dışında da sosyal alanların olması gelirin yükselmesini sağlayacak. Otoparkı 50 araçlık ve iki katlı şekilde yapılmıştır.

Alsancak stadyumunun yapımı daha geriden geliyor. Depreme dayanıksız olduğu düşünülen stadyumun yapımı tekrar başlamıştı. Alsancak stadyumu için Gençlik ve Spor Bakanlığı 2017 yılında ihaleye girdi ve 54 milyon 880 bin TL fiyat veren Metro inşaat ile anlaştı. İnşaatın yarısından fazlası yasal yollarla tamamlandı. Fakat daha sonra yaşanan ekonomik kriz ve inşaat malzemelerindeki fiyat artışı inşaatın aksamasına neden oldu. Ek bir ödenek bekleniyor. Stadyumun inşaatı yavaşlatıldı ve sadece çatı kaplamaları yapımına devam edilmektedir. Membran kaplamayla çatılar kaplanıyor ve toplam 50 işçi çalışıyor. Büyük bir alana sahip olan stadyumun 2020-2021 yılları arasında tamamlanacağı ve bu yıllarda olan sezonlara yetişebileceği belirtiliyor.

Deplesman takımı içinde tribün düşünüldü. Ek yapılan kale arkasındaki tribünde 1000 kişilik kapasite bulunuyor. 14 bin kapasitesi olacak şekilde yapılan Alsancak Stadyumu da Göztepe gibi UEFA standartlarına uyuyor. İnşaatı yavaşlayan Alsancak stadyumunun çatı ve dış kaplama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların gelecek dönem ay sonlarında bitmesi hedefleniyor. Ek ödeneğe ihtiyaç duyan Alsancak Stadyumunun şubat ayında ek bir ödenek alarak çim serimi yapacağı da haberler arasında. Stadyumda 4 soyunma odası, 4 antrenör odası, 2 hakem odası, ofiler, idari bina, 10 loca, protokol alanları, yeme- içme yerleri, 100 kişilik salon, basın toplantı yerleri bulunacak.

ALİ ERTEN: ALSANCAK'TA ESKİ PROJEYE CİDDİ EKLEMELER VAR

İzmir’de iki stadyum çalışması devam etmektedir. Alsancak stadyumu hakkında konuşan İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı Başlanı Ali Erten, eski projeye ciddi eklemeler yapıldığını ve iyileştirmelerin olduğunu söyledi. Stadyumlar hakkında konuşan Ali Erten şunları söyledi:

"Göztepe Stadı inşaatı sorunsuz devam ediyor. Hedef bu yıl sonunda tamamlanması. Bir aksilik olmazsa Göztepe, 2019-2020 sezonunun ikinci yarısını kendi stadında oynama imkanına sahip olacak. Bunun için kulüp yönetiminin ve Başkan Sepil'in çok büyük gayretleri oldu. Alsancak Stadı, Spor Bakanlığı'nın kendi bütçesi kapsamında inşa ediliyor. İlk ihale edilen projede çok ciddi iyileştirmeler ve eklemeler yapıldı. Önde yer alan bina tek katlıydı, 4 kat olarak revize edildi."

ALSANCAK STADYUMU 2020-2021 SEZONUNA YETİŞECEK

Stadyumların inşaat aşamalarından bahseden Ali Erten ne zaman bitecekleri konusunda da tahminlerini söyledi. Ali Erten "Alsancak'ta misafir takım taraftarları için kale arkası tribün eklendi. Tribün altlarındaki teknik alanların tamamı kale arkası tribün altındaki alanlara transfer edildi. Çatı kabuğu buna göre tamamen değişti. Spor Bakanlığı iyileştirme anlamındaki bütün taleplerimizi karşıladı. Sonuçta, ilk projesine göre çok daha fonksiyonel ve güzel bir proje ortaya çıktı. Bunun için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Tabi bütün bunlar ciddi bir maliyet artışı getirdi. İnşaat süresi uzadı. Bu ekleme ve iyileştirmelerin getirdiği maliyetler için ek bütçe sağlanması konusunda bakanlığın çalışmaları var. Bir yıl içerisinde tamamlanarak 2020-2021 sezonuna yetişmesi öngörülüyor."diye açıklama yaptı.

 KARŞIYAKA STADYUMU BEKLEMEDE

İzmir’de çok konuşulan ve ilk gündeme gelen stadyum Karşıyaka stadyumu oldu. 2014 yılından beri yapımı bitmeyen stadyum açılan davalarla ve yeni ihalelerle uğraşmakta. Karşıya stadyumu daha yapım aşamasındayken ona iki stadyum daha yetişti. İki kere ihalesi açılan Karşıyaka stadyumu davalarla tekrar tekrar kapatıldı. Bu durum hakkında Ali Erten şunları söyledi:

"Karşıyaka Stadı, ilk başlayan inşaat olmasına rağmen davalar, itirazlar, iki kere ihale iptali derken bunlara bağlı kaybedilen süreler nedeniyle bütün iyi niyetli çabalara rağmen maalesef en sona kalmış durumda. Şu ana kadar çoktan bitmesi gereken bir iş yıllardır anlamsız engellemeler nedeni ile bekliyor. Karşıyaka Spor Kulübü'nün bu anlamda büyük mağduriyeti var. Ancak son 6 ay içerisinde çok ciddi mesafeler alındı. Öncelikle İmar Barışı'ndan faydalanılarak önceden tamamlanan temel ve subasman kısımları tescil edildi. Bunun için gereken bedelleri Spor Bakanlığı karşıladı. İZVAK olarak kulübün ve bakanlığın yanında davalara müdahil olunup gereken savunmalar yapıldı.’’

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Ali Erten Karşıyaka stadyumu için zorlu süreçlerden geçtiklerini anlatırken, açıklamalarına şunları da ekledi:

"Buna bağlı olarak mahkeme, davacıların yürütmeyi durdurma kararı verilmesi talebini reddetti. İnşaat ruhsatı için engel teşkil eden otopark alanı ihtiyacı bitişiğinde yer alan Orman İşletmesi kapsamındaki otopark alanlarının maç günlerinde stada tahsis edilmesi ile aşıldı. Otoparklı mimari proje yeniden çizildi. İhale için TOKİ, Spor Bakanlığı tarafından yetkilendirildi. Kulüple koordinasyon halinde yürütülen bu çalışmalarda Spor Bakanlığı ve siyasi temsilcilerimizin büyük destekleri oldu. Son olarak da Karşıyaka Belediyesi, bugüne kadar olan bütün çekincelerini kaldıran Belediye Encümen kararını alarak geçtiğimiz günlerde Spor Bakanlığı'na gönderdi. Şu anda dosya inşaat ruhsatı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda. Ruhsat işleminden sonra işin üçüncü kere ihalesinin yapılması gerekecek. Ancak daha önceki iki ihalenin gecikmeler nedeni ile iptal edilmiş olmasından dolayı bütün prosedürler eksiksiz olarak tamamlanmadan, TOKİ haklı olarak yeni ihaleyi yapmak istemiyor. Süreç devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 19:34

YORUM EKLE

Popüler Haberler