İzmir Ödemiş Belediyesi işçi alımı yapıyor

İzmir Ödemiş Belediyesi işçi alımı yapılacağına dair duyuruda bulundu. Duyuru, başvuruda bulunacak kişilerde bulunması gereken nitelikleri de içeriyor. İşte detaylar.

İzmir Ödemiş Belediyesi işçi alımı yapıyor

Belediye bünyesinde rahat ve konforlu bir şekilde çalışmak pek çok kişinin istediği işler arasındadır. İzmir Ödemiş İlçe Belediyesi, işçi alımı yapılacağını duyuran bir bildiri yayınladı. Belediyenin yaptığı açıklamaya göre, pide ve hamur ustaları belediye bünyesinde istihdam edilecek. Başvuruların 17 Ocak 2019 gününe kadar yapılabileceği belirtiliyor. Belediyenin yayınladığı duyuruda, başvurularla ilgili bütün detaylar yer almaktadır.

Nasıl Belediye Ustası Olunur?

Ustalık belgesi, kişinin bir meslekle ilgili gerektiren donanım ve kabiliyete sahip olması halinde kişiye takdim edilir. Ustalık belgesini alan kişiler, üretimi planlayabilmeli ve ortaya çıkabilecek problemleri önceden görerek anında çözüm uygulayabilmelidir. Pragmatik düşünerek, malzeme ziyanı olmaması için gerekli tecrübeye sahip kişiler, Ödemiş Belediyesi’nde işe alınacaklar. Ustalık belgesinin alınabilmesi için kişinin kalfalık belgesine sahip olması gerekiyor. Bununla birlikte ilkokul mezunları için 11 yıllık, lise ve üstü öğrenim kurumları için ise 8 yıllık tecrübe gerekmektedir.

Belediyeye başvuracak kişilerin gerçeğe aykırı bir ifadeye yer vermemiş olması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Gerçekdışı söylemlerde ve beyanlarda bulunan kişilerin başvuruları anında reddedilmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuracak adaylar;

Dilekçe,

Kimlik fotokopisi,

İkametgah belgesi,

Sağlık raporunu teslim etmek zorundadır.

Başvuru adresi: Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi No:14 Ödemiş / İzmir

Telefon: 0232 544 90 97

İrtibat: Mustafa Oflaz

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 14:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler