Kademeli terhis nedir? Askerler kademeli terhisten nasıl etkilenecek?

Milyonlarca erkek vatandaş tarafından merakla beklenen yeni askerlik sistemine yönelik detaylar ortaya çıkmaya başladı. Peki Yeni Askerlik Sisteminde Kademeli Terhis Uygulaması Nasıl Olacak? İşte kademeli terhis uygulamasına yönelik ayrıntılar..

Kademeli terhis nedir? Askerler kademeli terhisten nasıl etkilenecek?

Yeni Askerlik Sisteminde Kademeli Terhis Uygulaması Nasıl Olacak?

Yeni askerlik sistemine yönelik olarak çıkarılacak olan kanunun şu an olduğu şekliyle kabul edilmesi halinde, şu an silah altında olan 130.000 askerin terhis olma hakları doğacak. Bu kadar askerin bir anda terhis olması halinde TSK’nın zayıf konuma düşmesi söz konusu olduğundan farklı bir uygulamanın yapılması gerekecek. Bu uygulama ise kademeli terhis uygulaması.

Halihazırda askere alınabilecek 2 milyon 200 bin vatandaş bulunmakta. Bu vatandaşların ortalama 1 milyon 600 bin tanesi öğrenim gördükleri için askerliklerini ertelemektedirler. Her sene 700 bin vatandaş askerlik yaşına geliyor. TSK ise her sene 420 bin askeri silah altına almaktadır. Diğer ihtiyaçlarla birlikte her sene 500.000 kişi askere alınmaktadır.

Kademeli terhis uygulaması ile birlikte terhis edilecek askerlik hepsi aynı anda terhis olmayacak. Bunun yerine kademeli olarak terhis olacaklar. Diğer yandan bedelli askerlik için de vatandaşların bazı beklentileri bulunuyor.

Bedelli askerlik bedelinin 31.000 TL olarak olacağı tahmin edilirken bu miktarın 6 aylık astsubay maaşına karşılık olarak hesap edileceği ifade edilmiş durumda. 145.000 kişilik bir bedelli askerlik kontenjanının ayrıldığı bilinirken, bedelli askerlik yapmak isteyenlerin bu sayının yetersiz olduğunu söyledikleri görülüyor. Kontenjandaki yerlerini alamazlarsa 6 ay askerlik yapmak durumunda kalacaklarını belirten vatandaşlar, ya kontenjanın artırılması gerektiğini ya da bir kereliğine de olsa bedelli askerlik hakkının herkesi kapsamasını talep ediyorlar. Çıkarılan son bedelli askerlik yasasından 650.000 kişiye yakın vatandaş yararlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 10:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler