Kalıcı Bedelli Askerlik Mi Geliyor? Erlere 600 TL Maaş Ödenecek! Tek Tip Askerlik Şekilleniyor

Yeni askerlik modelinin detayları belirlenmeye başladı. Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında bedelli askerliğin kalıcı olup olmayacağı geliyor.

Kalıcı Bedelli Askerlik Mi Geliyor? Erlere 600 TL Maaş Ödenecek! Tek Tip Askerlik Şekilleniyor

Sabah Gazetesi’nden Okan Müderrisoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni askerlik sistemine dair detaylar aldığını açıkladı. Okan Müderrisoğlu’nun aktardıklarına göre yeni askerlik sisteminin detayları şunlar.

Erlere 600 TL Maaş

En dikkat çekici yenilik, askerlik yapmakta olan er veya erbaşlara askerlik süresince sigorta bağlanması olacak.

Askerliğini yükümlü olarak yapan er veya erbaşlara 600 TL’ye kadar ek ödeme sağlanacak. Bu sayede askerlik sırasında çalışamayan gençlere ek bir gelir sağlanmış olacak. Askerliğini bitirdikten sonra gençlere, işe giriş esnasında değerlendirmeye alınan puanlarına ekleme yapılacak.

Bedelli askerlik yapmak isteyenlere ise, ihtiyaç fazlası olup dışarıda kalanlara, günün koşullarına göre ödeme yapabilecekleri bir altenatif sistem ele alınacak.

Askerliğini klasik yani yükümlü olarak yapanlara ise daha cezbedici bir sistem getirilecek. Askerlerin ordudan soğumasının önüne geçilecek ve sağlıklı bir sistem oluşturulacak. Askerlik, düzenli, herkes tarafından anlaşılabilen yeni bir modele geçiş yapmış olacak.

Yeni düzenlemeyle kısa dönem askerlikte değişime uğrayacak. Kısa dönem askerlik yapmak için herhangi bir 4 yıllık okuldan mezun olmayı hedefleyenlerin önüne geçilecek ve gençlerin askerlik mesleğine bir mecburiyet olarak değil, adayların askerliği severek yapabilmeleri sağlanacak. Kısa dönem askerlik için 4 yıllık bir fakülteden mezun olma şartı kaldırılacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 16:26

YORUM EKLE