Kaliforniyum nedir? Kaliforniyum'un kullanım alanları nerelerdi? Ne için ve nerelerde kullanılır?

Kaliforniyum maddesi, kurumlar tarafından enerji üretmen için kullanılan radyoaktif bir maddedir. Kaliforniyum nedir? Nasıl bir maddedir? Nerelerde kullanılır? İşte detaylar...

Kaliforniyum nedir? Kaliforniyum'un kullanım alanları nerelerdi? Ne için ve nerelerde kullanılır?

CF sembolü ile anılan ve 98 atom numarasına sahip olan kalifoniyum maddesi, 1950 senesinde Kalifoniya Üniversitesi'ne bağlı Berkeley laboratuvarında yapılan küriyumun alfa parçacıkları ile bombardıman sonucu elde edildi. Sentezlenen altınco uranyum ötesi elementtir. Aynı zamanda aktinit serisinin dokuzuncu elementidir.

Atom ağırlığı oldukça yüksektir. Bu yüzden çıplak gözle görülebilecek kadar üretilebilir. Kalifoniya Üniversitesi'nde üretildiği için kalifoniyum adını aldı.

Bu madde 900 derecenin altında ve üstünde olmak üzere iki farklı kristal yapıya sahiptir. Dha yüksek basınç verilirse farklı bir kristal yapı daha oluşur. Hava ile temas eden bu maddes, yavaşça matlaşır. Bilinen izotoplar içerisinde -251 numaralı izotop, 898 yıllık ömrü ile en kararlı izotoplardan biridir.

Kalifoniyum -252 izotopu, 2,64 yıllık yarı ömre sahiptir. En çok kullanılan izotoptur. Hem Amerika'da hem Rusya'da üretilmektedir.

NÜKLEER REAKTÖRLERDE KULLANILIYOR

Uranyum ile akraba olan kalifoniyum, gezegende bulunan birkaç uranyum ötesi elementten biridir. Nükleer reaktörlerin başlatılmasında kullanılan bu madde, nötron yayma özelliğine sahiptir. Nötron saçılması ya da nötron spektroskopisinde, nötron kaynağı olarak kullanılabilir. Yüksek atomlu elementlerin sentezinde de kullanılabilir. Radyoaktif bir madde olduğu için radyolojik sorunlar da çıkarabilir. Ayrıca elementin iskelet dokudaki biyoakümülasyonu kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu bozar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 20:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler