29 Ocak 2019 Salı 17:42
Kamu Hastaneleri 2019 Yılı Ücret Tarifeleri Sağlık Bakanlığı Tarafından Açıklandı!

Kamu Hastaneleri Ücret Tarifeleri Açıklandı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru kapsamında 2019 senesinde uygulanacak kamu hastaneleri ücret tarifeleri açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, 10 Ocak 2018 tarihi ve 23642684.010.99-E.99-47 sayılı Makam Olur’uyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık hizmet sunucuları ile vakıf üniversite hastanelerinin dahil olmaması şartıyla kamu üniversite hastanelerinde uygulanmak için Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi’ nin açıklandığı belirtildi.

Tarifenin açıklanmasından sonra bu zamana kadar geçen süre de ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen istekler bağlamında, yeni işlem kodlarına, halihazırdaki kodlar arasında kullanılmayanların pasif hale getirilmesine ve halihazırda bulunan fiyatlarda değişiklikler yapılması ihtiyacı olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru şu şekilde devam ediyor;

3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun 3. Maddesinin c bendi, 2219 sayılı Hususi Hastaneler Kanunu’nun 28. Maddesi ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Karanamesi’nin 355. Maddesinin ç bendi gereğince;

a) Bakanlığımıza bağlı sağlık hizmeti sunucuları ile devlet üniversiteleri bünyesindeki devlet üniversite hastaneleri, sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, diş hekimliği fakülteleri, tıp fakülteleri bulunan devlet üniversiteleri ile ortak kullanım protokolü imzalayan Sağlık Bakanlığı hastaneleri tarafından sunulan sağlık hizmetleri için “Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi”nin,

b) Kamu ve özel tüm sağlık hizmet sunucuları için “Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Kapsamında Sunulan Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi”

c) Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezince sunulan hizmetler için “TÜRKÖK Yurtdışı Fiyat Tarifesi”

d) Bakanlığımıza bağlı hastaneler bünyesinde deneysel ve bilimsel amaçlı hayvanların satışı ile bu kapsamdaki hizmetler için “Deneysel Hayvanlar Fiyat Listesi”,

e) Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü uhdesinde hizmet veren merkez referans laboratuvarları ile il sağlık müdürlüklerine bağlı halk sağlığı laboratuvarlarınca gerçekleştirilecek tahlil, tetkik, eğitim, biyolojik ürün ve diğer hizmetler için “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Fiyat Tarifeleri ve Analiz Bilgileri Rehberi”

onaylanarak yürürlüğe konulmuştur.

Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının 18.01.2019 tarih ve 23642684-010.99-117 sayılı Makam Olur'u ile yürürlüğe konulan Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesine göre işlem tesis etmesi gerekmektedir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından bir de önemli bilgilendirme yapılmış. Bu önemli bilgilendirmelerden birincisi aşağıdaki şekilde.

Ek-1 Fiyat Tarifeleri Usul ve Esasları’nın 17. Yürürlük maddesinin a bendinde yürürlük tarihi sehven 28 Ocak 2018 olarak belirtilmiştir, Ek-2 Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi ve Ek-2A  Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Kapsamında Sunulan Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi’nin yürürlük tarihi 28 Ocak 2019 olarak değiştirilmiştir.

Bu önemli bilgilendirmelerden ikincisi ise şu şekilde;

Ek-2 Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Kapsamında Sunulan Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi'nde SP704953 Yurtiçi Kemik İliği Bankalarından Donör Lenfosit Temini işlemi gözükmemektedir. Bu işlem listeye eklenmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan ücretlerin ayrıntılarına https://tig.saglik.gov.tr web adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 29.01.2019 17:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.